Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Rys Petr z táborské zoo se dočkal partnerky. Aisha přicestovala z Německa

EEll Plate s využitím TZ1 minuta čtení11. 3. 2018, 9:07
Rys Aisha.
Rys Aisha.

Rys Petr z táborské zoologické zahrady se dočkal partnerky. Během chladných únorových dní přicestovala do Tábora ze zoologické zahrady v Chemnitzu samice rysa karpatského jménem Aisha. S Petrem nyní v rozsáhlém lesním výběhu vytvoří pár.

Výběr vhodné partnerky nebyl ani zdaleka jednoduchý, výrazně do něj promluvili i genetici. „Rysí slečna nám byla doporučena koordinátorem evropského chovu rysů na základě genetické kompatibility jedinců. Přitom ještě loni nebylo jasné, k jakému poddruhu patří náš samec. To jsme se dozvěděli až v rámci studie Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, do které jsme se zapojili. Z analýzy DNA vyšel potěšující výsledek. Prokázala, že samec patří k čisté karpatské linii rysů ostrovidů, která žije vzácně v několika desítkách exemplářů i na našem území,“ přibližuje úskalí výběru rysí partnerky hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.

Rysí samec Petr se dostal do táborské zoologické zahrady už 15. listopadu 2012. „Vzpomínám si na to, jako by to bylo včera. Byli jsme tímto vzácným nálezem překvapeni. Rys neměl čip, proto bylo těžké najít potenciálního majitele. Kontaktovali jsme mnoho míst včetně Karlovy univerzity a hledali řešení, kam jej umístit. Zda do nějaké zoo, či jej třeba vypustit na Šumavě do volné přírody. Po pobytu v Záchranné stanici pro zvířata ve Vlašimi jsme se rozhodli jej darovat do táborské zoo,“ popisuje záchranu rysa starosta dvoutisícové středočeské obce nedaleko Říčan Jiří Šindelář.

Jméno Petr rysovi přiřkli obyvatelé Strančic proto, že právě v den, kdy je v kalendáři uvedeno toto mužské jméno, rysa našli.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nákladní letadla zatím z Budějc nevyletí. Amazon s nimi nepočítáDoprava

Nákladní letadla zatím z Budějc nevyletí. Amazon s nimi nepočítá

Výstavba velké logistické haly Amazon u Boršova nad Vltavou se přibližuje. Přestože areál vzniká nedaleko budějovického letiště, investor nepočítá s tím, že by se využívala nákladní letecká doprava. Vedení letiště ovšem potvrdilo, že o cargo provozu v budoucnu uvažuje.

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korunSpolečnost

Kampus VŠTE prochází rozsáhlou modernizací za desítky milionů korun

Areál Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích během léta prochází významnou proměnou. Škola realizuje rozsáhlé stavební úpravy a modernizaci vybraných budov, jejichž cílem je rozšířit výukové kapacity, zlepšit komfort studentů i zaměstnanců a dále posílit bezbariérovost celého kampusu.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook