St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Strakoničtí vojáci se připravují na cvičení v Polsku. Budou tam na ně útočit drony

Jakub Bartoš2 minuty čtení9. 5. 2022, 16:32
V Polsku budou vojáci střílet na bezpilotní prostředek MJ-7 Szogun. Foto: Jana Samcová
V Polsku budou vojáci střílet na bezpilotní prostředek MJ-7 Szogun. Foto: Jana Samcová · Foto: praporčík František Hammerbauer a kapitánka Jana Samcová, Jana Samcová

Vojáci ze Strakonic se chystají na akci Ramstein Legacy 2022 v Polsku. Jde o největší cvičení protivzdušné obrany v NATO, které se uskuteční v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku. V tiskové zprávě o tom informoval 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic.

Vojáci z jihu Čech zamíří do Polska. Cvičit tam budou například situace, které nyní řeší ukrajinská protivzdušná obrana. „Budeme vojákům simulovat útok dronů, který zahltí jednotky pozemní protivzdušné obrany,“ prozradil František Hammerbauer, jenž působí jako vrchní praporčík 251. protiletadlového raketového oddílu, který je vyzbrojený systémem 2K12 KUB.

Na jednotku tak bude v jeden moment útočit několik bezpilotních prostředků. „Budeme sledovat, jak se s tím obě jednotky poperou. Spojený je s tím i určitý prvek soutěživosti, tedy jaká jednotka sestřelí více cílů,“ popsal Hammerbauer. 

Vojáci se na cvičení připravovali několik měsíců. Trénovali doma ve Strakonicích, ale využili také vojenská letiště v Bechyni a Čáslavi. Trénovali především zachytávání, identifikaci a sestřelování vzdušných cílů. 

Do cvičení se zapojí pět téměř tisíc vojáků

Bezmála polovinu jednotky, která míří do Polska, tvoří nováčci. První zkušenost to bude také pro Petra N., který bude mít jako velitel radilokátoru velkou zodpovědnost, aby s operátorem zachytili cíl. „Uděláme všechno proto, aby jednotka úspěšně odstřílela,“ vzkázal muž, který ve Strakonicích slouží od loňského srpna. Výcvik podle něj byl intenzivní a náročný, ale vše se dalo zvládnout. 

Cvičení Ramstein Legay 2022 se zúčastní téměř pět tisíc vojáků ze 16 zemí. „Cvičení je mimořádné svým rozsahem a velikostí. Poskytuje možnosti výcviku v boji proti všem prostředkům vzdušného napadení, včetně využití simulačních technologií. Důraz bude kladen na vedení společných protivzdušných operací vysoké intenzity v mezinárodním prostředí,“ řekl velitel 251. protiletadlového oddílu Jaroslav Sekanina.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Semafor a kolony jsou zpátky. U letiště v Plané pokračuje stavba nové křižovatkyDoprava

Semafor a kolony jsou zpátky. U letiště v Plané pokračuje stavba nové křižovatky

Stavba nové křižovatky u budějovického letiště v Plané opět zasahuje do provozu. Na silnici I/3 znovu dopravu řídí semafor, ve vytížených hodinách také pracovníci. Podívejte se, jak to na místě aktuálně vypadá.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook