St 12. 8. 2026Klára
Společnost

Kvůli zvýšenému chvění turbíny snížila Jaderná elektrárna Temelín dočasně výkon druhého bloku

Tomáš Souček1 minuta čtení31. 7. 2024, 7:00
Kvůli zvýšenému chvění turbíny snížila Jaderná elektrárna Temelín dočasně výkon druhého bloku
Kvůli zvýšenému chvění turbíny snížila Jaderná elektrárna Temelín dočasně výkon druhého bloku · Foto: Petr Mareš

Výkon druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín (JET) byl v noci z pondělí na úterý výrazně snížen. Šlo o preventivní opatření, které vyvolalo zvýšené chvění turbíny. Druhý blok nyní stále funguje v omezeném režimu. Na distribuční síti by se omezení neměla nijak projevit.

„V noci na 30. července byl výkon reaktoru druhého bloku snížen na přibližně 40 procent. Šlo o cílený preventivní krok z důvodu ochrany turbíny před zvýšeným chvěním, kdy byl generátor na několik hodin odpojen od přenosové soustavy. Po provedených kontrolách byl blok ještě včerejšího dopoledne připojen k přenosové soustavě. K třinácté hodině byl výkon reaktoru 92 procent,“ popsal událost tiskový mluvčí JET Marek Sviták.

Doplnil také, že krátké odpojení reaktoru od přenosové soustavy se dodávek elektřiny nedotklo.

Nyní je první i druhý blok v provozu a pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků. První blok funguje na 100 procent a výkon jeho turbogenerátoru je 978 MWe. Druhý nyní využívá 92 procent svého potenciálu, s tím, že výkon turbogenerátoru činí 962 MWe.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Přestavba táborského venkovního bazénu a haly může stát až 250 milionůZprávy

Přestavba táborského venkovního bazénu a haly může stát až 250 milionů

Odhadované náklady na přestavbu táborského venkovního bazénu a nedaleké sportovní haly činí více než 250 milionů korun. Město chce obě sportoviště rekonstruovat současně. Práce by mohly začít v příštím roce.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook