Pá 14. 8. 2026Alan
Společnost

Táborští strážníci mají jako první v Česku služební Teslu Y. Při nákupu rozhodl poměr cena výkon

Michael Daněk1 minuta čtení20. 11. 2024, 15:20
Táborští strážníci mají jako první v Česku služební Teslu Y. Při nákupu rozhodl poměr cena výkon
Táborští strážníci mají jako první v Česku služební Teslu Y. Při nákupu rozhodl poměr cena výkon

Táborští strážníci se jako první v republice mohou pochlubit služební Teslou Y. Elektromobil představili veřejnosti ve středu odpoledne v centru Tábora. Vůz byl počátkem listopadu také součástí výstavy e-SALON 2024 v pražských Letňanech. Pořízení Tesly vyšlo na zhruba 1,3 milionu korun, 300 tisíc korun přispělo ministerstvo životního prostředí.

„Tesla Model Y bude sloužit jako hlavní zásahové vozidlo městské policie. Bude tedy hlavním nástrojem při hlídkové činnosti po městě a řešení oznámení. Díky nepřetržitému provozu dostane šanci se dobíjet jen během střídání směn, pauzách a administraci řešených oznámení,“ shrnul Miroslav Ryba z táborské městské policie. Automobil s pohonem všech kol podle strážníků ujede na jedno nabití až 533 kilometrů.

Strážníci si chválí poměrně slušně velký zadní zavazadlový prostor, který může sloužit při převozu odchycených zvířat, přední úložný prostor naopak pro defibrilátor i detektor na drogy. Automobil také disponuje 360stupňovým kamerovým systémem se záznamem, který odhalí třeba pachatele poškození vozu.

Tábor se rozhodl pro nákup netradičního vozu především kvůli poměru cena výkon. „Umí nadstandardní věci a má takovou výbavu, která v denní i noční službě poslouží strážníkům při mnohdy hodně komplikované práci. Přitom není výrazně dražší než konkurence. A je špičkou v elektromobilech. Ty chceme pro městský provoz podporovat. Elektroauto Kia, které strážníci používají v nonstop provozu čtyři roky, má jasně lepší čísla než třeba strážníky dříve provozovaná naftová oktávka,“ shrnul starosta Štěpán Pavlík.

Podle porovnání, které si město udělalo, uspoří elektromobil při nonstop provozu přes sto tisíc korun oproti klasickému naftovému automobilu.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Králík, papoušek i netopýr. Odchytáři městské policie mají o prázdninách napilnoSpolečnost

Králík, papoušek i netopýr. Odchytáři městské policie mají o prázdninách napilno

Králík, papoušek, zajíc i netopýr. Tak pestrou sestavu zvířat v posledních dnech řešili odchytáři městské policie. Zatímco jeden mazlíček utekl kvůli nezavřeným vratům, jiný se schoval v křoví. Budějovičtí strážníci vyjížděli ke 41 případům souvisejícím se zvířaty.

Každé dítě potřebuje dostat příležitost zazářitSpolečnost

Každé dítě potřebuje dostat příležitost zazářit

V Rožnově v Českých Budějovicích vzniklo místo, které propojuje česko-anglickou školku a jesle s Montessori přístupem, příměstské tábory, programy pro rodiče s dětmi a odpolední rozvojové volnočasové aktivity pro školní děti nebo také rozšiřující se nabídku o individuální podporu pro děti se speciálními potřebami. O tom, proč Hvězdné děti vznikly a jaká je jejich vize, jsme si povídali se zakladatelkou Mgr. Kamilou Štindlovou.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook