Počasí dnes11 °C, zítra8 °C
Sobota 2. listopadu 2024  |  Svátek má Památka zesnulých
Bez reklam

Před 25 lety ustoupil hokej manifestaci. Lidé souhlasili

Listopad 1989 s sebou nenesl jenom dramatické události na politicko-společenské úrovni. Nahnutá doba a postupný pád režimu se projevil i ve sportu. Jeden takový zajímavý příběh nabízí bývalý skvělý budějcký hokejista a trenér Karel Pražák.

Na sklonku října revolučního roku převzal Škodu Plzeň právě kouč Pražák, aby týmu pomohl vyškrábat se z posledního místa tabulky nejvyšší československé soutěže. Se svými hráči zajížděl 24. listopadu do hlavního města k utkání proti pražské Spartě.

„Přijeli jsme do Prahy, následoval standardní postup, hráči šli do šatny a já se známým na kávu. Asi po dvaceti minutách za mnou přišli naši hráči, že se sparťané rozhodli nenastoupit k zápasu. Já nic nenamítal. Když se kluci takhle dohodli, tak jsme si s kamarádem dali ještě panáka a já šel na střídačku. Celé to proběhlo tak, že mužstva nastoupila na led, přečetla prohlášení, televize to odvysílala a sparťané mířili manifestovat na jednu z nejvýznamnějších akcí, kde se lámal chleba. My odjeli do Plzně,“ popisuje tehdejší kouč Plzně.

O tom, že se v zákulisí rozhoduje o osudu duelu, v tu dobu neměli ani tušení diváci, kteří se přišli podívat na souboj s velkým sparťanským rivalem. „Publikum to ale přijalo bez jakýchkoliv problémů. V té době byla společenská atmosféra taková, že to lidé kvitovali,“ přidává Pražák.

Nikdo z Plzeňských neměl při odjezdu do československé metropole tušení, že by mohlo k něčemu takovému dojít. „To se skutečně odehrálo a domluvilo, až se hráči potkali. S námi tam byl předseda klubu, který nás přemlouval, abychom šli hrát, protože sparťané pořád demonstrují, jsou rozhození a my ty body nutně potřebujeme. Já byl jeden z mála trenérů v lize, jenž nebyl členem strany. A postavil jsem se k tomu tak, že šlo o dohodu hráčů, situace se tak vyvinula a bylo to jejich jasné gesto. Byly s tím ještě nějaké problémy, musel se podepsat zápis a jednat s předsedou svazu, aby nebylo utkání anulované. Nakonec se to odehrálo asi o šest týdnů později,“ říká trenér, který za svou kariéru vedl i budějcký Motor.

Karel Pražák si v Plzni prožil opravdu zajímavou sezonu, jak po politické, tak po sportovní stránce. „Většina hráčů tehdejší doby byla v Občanském fóru, my jsme nutně potřebovali body a do toho se nám rozpadalo vedení klubu. V tom byli vesměs staří delegovaní funkcionáři ze Škodovky. Zachraňovali jsme se na poslední chvíli a po rozpadu vedení se teprve začala budovat nová struktura klubu. Já začal ještě další sezonu, ale poté jsem z Plzně odešel.“

Podle současného poslance Parlamentu České republiky by se ale něco podobného už nyní neodehrálo. „V současné době by hokejisté nenastoupili jen pokud by nedostali zaplaceno. Mně se to stalo, to jsem byl ještě aktivní hráč. Nedostali jsme vyplacené prémie, tak jsme zapíchli hokejky do kouta a nehráli. Pak teprve slíbili, že zaplatí. Teď ale není důvod, aby hráči takovou formou protestovali, protože jsme v poměrně vyrovnané společnosti,“ uzavírá Pražák.

Foto: www.hcsparta.cz

Štítky hokej, HC Sparta Praha, HC Škoda Plzeň, Karel Pražák, trenér, Sametová revoluce, Škoda, ŠKODA AUTO a.s., Parlament České republiky, Občanské fórum, Madeta Motor České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Před 25 lety ustoupil hokej manifestaci. Lidé souhlasili  |  Hokej  |  Sport  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.