Počasí dnes7 °C, zítra6 °C

Jihostroj získal skalp prvního týmu extraligy

V českobudějovické Sportovní hale byla k vidění bitva, jaká se na souboj dvou nejúspěšnějších klubů posledních sezon sluší. Domácí Jihostroj vstoupil do zápasu s velkou vervou a předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů v sezoně. Karlovarsko nakonec dotlačilo zápas do tie-breaku, v něm ale rozhodlo domácí prostředí. Rekordní návštěva na jihu Čech dotáhla Jihostroj k senzačnímu vítězství 3:2.

Přestože v soubojích Jihostroje s Karlovarskem bývá mírným favoritem domácí tým, v současném rozpoložení a postavení v tabulce bylo favorizované Karlovarsko. Domácí však velmi překvapili až nezvykle aktivním vstupem do zápasu, ve kterém na svého soupeře doslova vlétli. Giraudovi nahrávky nejčastěji proměňovali v bod van Schie a Stoilovič. Jihostroj si držel vedení po celý první set a Západočeši se pomalu dostávali do utkání – 25:19.

Ve druhém setu pokračovali domácí v obětavé hře v poli. Útoky Karlovarských několikrát skvěle ubránili Kryštof či Stoilovič. Ve vedení se obě mužstva střídala. Chvíli se dostali do vedení Západočeši, zejména univerzál Sasak se činil. Utkání mělo vysokou volejbalovou kvalitu a naplňovalo očekávání. Diváci ve Sportovní hale se bavili při blocích domácího mužstva. Ke konci setu bylo v mírném vedení Karlovarsko, Jihostroj však dokázal dotáhnout na 24:24. Nakonec byli šťastnější hosté, kteří vyrovnali stav setů na 1:1.

Třetí sada znamenala velký tlak Jihostroje. Na České Budějovice začaly působit zaplněné tribuny, které vší silou poháněly domácí tým. Nahrávač Giraudo často využíval van Schieho, který se výborně potkal s formou. Českobudějovičtí vedli už 16:7 a kráčeli si pro poměrně hladké vítězství ve třetím setu. Závěr setu už připomínal exhibici, domácí vedli obrovským rozdílem – 25:14.

Ve čtvrtém dějství už Karlovarsko nutně muselo změnit obraz hry. Jenže domácí ho k tomu příliš nepustili. Jihostroj předváděl možná svůj vůbec nejlepší výkon v sezoně, skvěle nahrával Giraudo a blokoval Ondrovič. Stav se dlouho přeléval ze strany na stranu. V koncovce nakonec mírně odskočilo Karlovarsko a Českobudějovičtí – byť se snažili ze všech sil zvrátit výsledek setu – nakonec ve své snaze neuspěli. Hosté vyhráli 25:21 a srovnali stav setů na 2:2.

Velký zápas musel rozhodnout až tie-break, jak se u takto vyrovnané bitvy sluší. Zprvu mělo navrch spíše Karlovarsko, kterému se lépe povedl start do pátého setu. Ještě při změně stran vedli hosté 8:7, následně se ale projevil faktor domácího prostředí. Zaplněná Sportovní hala byla na nohou a hnala domácí hráče za obratem. V těžkých chvílích se oporám Jihostroje povedlo zachovat chladnout hlavu. Varům nepomohlo ani devět bodů Sasaka. Jihočeši vyhráli tie-break 17:15 a připsali si cenný skalp prvního týmu tabulky.

VK Jihostroj České Budějovice – VK ČEZ Karlovarsko 3:2 (25:19, 24:26, 25:14, 21:25, 17:15)

Domácí: Polák, Giraudo, Licek, Ondrovič, van Schie, Stoilovič, libero Kovařík. Střídali: Michálek, Sedláček.

Hosté: Juhkami, Patočka, Sasak, Wiese, Weir, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ihnát, Lamanec, Zajíček, Kasan, Pastrňák.

Ohlasy

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Úžasný zápas, neuvěřitelné drama. Jsme šťastní, že jsme dokázali Vary v této sezoně poprvé porazit. Doufám, že nám tohle vítězství pomůže v sebevědomí do budoucna. Užíváme si to, ale od pondělka nám začíná další práce.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Děkuju moc fanouškům, atmosféra byla neskutečná. Tohle byl ten zápas, pro který volejbal děláme. Musíme hrát s takovým nasazením pokaždé a budeme rádi, když nám k tomu diváci opět pomohou. Moc si vážíme vítězství proti tak silnému týmu jako jsou Vary.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Takhle začít zápas nemůžeme. Nechápu, co se nám odehrávalo v hlavách. Přijeli jsme a čekali, co se stane... Už jsme natolik zkušený tým, že takhle nemůžeme vstupovat do zápasů. Pak jsme se probojovali zpět do utkání, a ještě jsme sahali po vítězství, takže jsme s výsledkem zklamaní.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Myslím si, že můžeme být rádi za bod. Výkon byl takový neučesaný. Ve spoustě činností se nám nedařilo. Nakonec jsme zápas dotáhli do tie-breaku a nebýt našich stupidních chyb, tak jsme mohli vyválčit dva body.“