čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

VOLBY 2020: Piráti chtějí jako hejtmanku Stráskou. Jednají o koalici bez ANO a ODS

Koaliční jednání v Jihočeském kraji jsou v plném proudu. Zatímco v pozdních odpoledních hodinách informovala ODS o tom, že podepsala memorandum o dalším vyjednávání společně s KDU-ČSL a TOP 09, Piráti se snaží složit koalici bez vítězného ANO a druhé ODS.

Piráti po sedmé hodině večerní oznámili, že vyjednávají s ČSSD, STAN, Jihočechy a také zmíněným KDU a TOP 09. Zároveň prosazují jako hejtmanku i nadále Ivanu Stráskou (ČSSD). „I přes důvěru a počet mandátů, které Piráti od voličů obdrželi, jsou si vědomi situace, ve které se kraj nachází, a proto v setrvání na pozici hejtmanky, i přes drobné výhrady, podporují Ivanu Stráskou. Své schopnosti s krizovým řízením již plně prokázala a pro současné období jsou její zkušenosti klíčové,“ shrnula předsedkyně zastupitelského klubu jihočeských Pirátů Veronika Kovářová.

Piráti si podle svých slov dokáží představit koalici také s ODS, ale bez lídra Martina Kuby. „V této koalici bychom rádi viděli i ODS, bohužel osobnost pana Martina Kuby je pro koaliční spolupráci velice problematická a má pro nás nízký koaliční potenciál, což se potvrdilo i při osobním jednání, kde s námi Martin Kuba jakoukoliv spolupráci explicitně vyloučil,“ doplnila Kovářová.

Strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v jižních Čechách podepsaly dnes memorandum, že budou v dalším vyjednávání o budoucí koalici postupovat společně. Chtějí s dalšími subjekty vytvořit středopravou koalici bez hnutí ANO. Redakci Budějcké Drbny to dnes...

O koalici bez ANO jedná také ODS, která dnes podepsala memorandum o tom, že bude v dalším vyjednávání o budoucí koalici postupovat společně s KDU a TOP 09. „Podepsali jsme memorandum o společném postupu. Dohodli jsme se na tom, že budeme v dalších vyjednáváních o koalici postupovat společně. Cílem je vytvořit koalici s převahou středopravicových subjektů, bez hnutí ANO,“ řekl Martin Kuba. S jakými stranami chtějí koalici dohodnout, neupřesnil. Dnes večer chce ještě ODS jednat s hnutím Jihočeši 2012 a s ČSSD.

Konečné výsledky v Jihočeském kraji
1. ANO 2011 (18,12 % hlasů)
2. Občanská demokratická strana (17,52 % hlasů)
3. Česká pirátská strana (12,85 % hlasů)
4. TOP 09 a KDU-ČSL - Spol.pro JČ (10,45 % hlasů)
5. Česká strana sociálně demokrat. (8,74 % hlasů)
6. STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ (7,38 % hlasů)
7. JIHOČEŠI 2012 (6,54 % hlasů)


8. Komunistická strana Čech a Moravy (4,77 % hlasů)
9. Svoboda a př. demokracie (SPD) (4,67 % hlasů)
10. Trikolóra hnutí občanů (3,49 % hlasů)
11. Změna 2020 (1,91 % hlasů)

ČTĚTE TAKÉ: Vše podstatné týkající se voleb na jihu Čech

Foto Piráti

Štítky ČR, volby, Piráti, ČSSD, kraje, Jihočeský, ODS, ANO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.