Vyhledávání

Nalezené články: "kůrovcová kalamita"

Kůrovcová kalamita v ČR ustupuje, ovlivňuje to počasí a nové metody ochrany

Kůrovcová kalamita v Česku v posledních několika letech podle odborníků ustupuje. Poklesu pomáhá teplé počasí a také nové metody ochrany lesa, které vycházejí z výzkumu o chování kůrovců.

Na Šumavě ubývá kůrovce. Těžba napadeného dřeva se loni snížila skoro o polovinu oproti roku 2023

Oproti roku 2023 se takzvané kůrovcové těžby na Šumavě snížily skoro o polovinu. Správa Národního parku Šumava v roce 2024 vytěžila skoro 130 tisíc krychlových metrů dřevní hmoty napadené kůrovcem. Meziročně se také snížil počet nových souší...

Lidé mohou díky nové stezce opět vidět Boubínský prales

Zájemci se mohou po více než roční pauze opět podívat do Boubínského pralesa. Umožňuje to nová stezka, kterou vybudovaly Lesy ČR. Trasa vede k jezírku a investice do ní vyšla na zhruba půl milionu korun.

Turisté se díky nové stezce dostanou k Boubínskému jezírku

Už v průběhu června by se mohli turisté opět dostat do národní přírodní rezervace Boubínský prales. Lesy ČR tam budují dřevěné chodníky a most, které zájemce zavedou až k Boubínskému jezírku. Hotovo by mělo být koncem měsíce.

Čeští vědci loví klikoroha pomocí nové pasti, kterou vyvinuli

Dvoucentimetrový klikoroh borový v lese okusuje sazenice jehličnanů a v přírodě ho vědci registrují hlavně v tomto období. Objevuje se zejména na místech, kde řádil kůrovec. Vědci proto vyvinuli past, do které škůdce chytají.

Lesy města Tábor povede od července pátý jednatel za posledních pět let

Společnost Správa lesů města Tábor povede od 1. července Pavel Novotný. Půjde o pátého jednatele v posledních pěti letech. Město mimo jiné očekává, že se situace v jim zřízené organizaci stabilizuje. Novinářům to dnes řekl táborský místostarosta...

Viděl jsem zřícení souše při bezvětří. Boubínský prales se bude desítky let měnit, říká ředitel národního parku

Pád jednoho stromu může způsobit, že k zemi půjdou i další v jeho okolí. Dřevem teď postupují nejrůznější houby, ale pro život v Boubínském pralese to neznamená zkázu. Proces totiž láká nejrůznější druhy hmyzu, který je potravou pro ptáky. Proto je...

Chladnější počasí letos zatím brzdí vývoj kůrovce, který ale začal dřív než loni

Chladnější počasí letos zatím brzdí vývoj kůrovce, který ale začal dřív než loni. Další vývoj bude záviset na teplotách a srážkách. Na twitteru to dnes uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Rojení lýkožrouta smrkového, při kterém napadá...

Turisté nesmí do části Boubínského pralesa. Hrozí pád suchých stromů

Návštěvníky Boubínského pralesa ohrožují stovky suchých stromů, které mohou spadnout na turistické stezky. Městský úřad ve Vimperku proto na žádost Lesů ČR rozhodl o uzavření některých tras. V roce 2004 tam při tragické události zemřela žena.

Odumřelé smrky výrazně pomáhají k ozdravování šumavské krajiny postižené kůrovcem

Horská šumavská krajina postižená kůrovcovými kalamitami před 25 nebo 10 lety se nestala pouští, jak mnozí prorokovali. Naopak, ekosystémy horského lesa jsou stále zdravější. A odumřelé smrky k ozdravování výrazně pomáhají.

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.