středa 13. listopadu 2019 Tibor

Vyhledávání

Nalezené články: "zakladatel města"

DRBNA HISTORIČKA: Přemysl Otakar II. chtěl město založit hlavně z politických důvodů

Jan Schinko se v dnešním dílu Drbny historičky podíval na historii Budějc. Založení města v roce 1265 se odvíjí od nejstarší známé písemnosti. Tvar jména Budějovice se po staletí upravoval podle toho, jestli byl písař znalý latiny nebo němčiny....

DRBNA HISTORIČKA: Samson na kašně krotí lva, nikdo ale neví proč

V dalším dílu Drbny historičky se podíváme na náměstí Přemysla Otakara II. Kašnu před rokem 1938 zdobily stromy tvarované do koule. Hlavní otázkou ale zůstává, proč máme na náměstí nahoře na kašně biblického Samsona krotícího lva.

DRBNA HISTORIČKA: Piaristická je krátká, ale ne zapadlá. Pořád se v ulici něco dělo

Další díl Drbny historičky se věnuje Piaristické ulici, která byla centrem dění. Dokonce v ní byla otevřena první kavárna, ve které se uzavíraly velké obchody. A víte, jak se ocitly na Piaristickém náměstí tradiční trhy? I o tom se v novém díle...

MĚSTO PŘED STO: Soužití Čechů a Němců nebylo jednoduché

Němci byli součástí Českých Budějovic už od dob jeho vzniku. Vzájemné soužití s českými obyvateli ale nebylo vždy růžové.

DRBNA HISTORIČKA: Jak se Samson pral se lvem

Drbna historička se tentokrát podívá na dominantu jihočeské metropole. Budějcké náměstí je jedno z nejkrásnějších v celé republice. Je tomu tak i díky Samsonově kašně, které se historik Jan Schinko v dalším díle věnuje.

Více článků »

Nalezené fotogalerie: "zakladatel města"

Nebyla nalezena žádná fotogalerie.

Nalezené profily: "zakladatel města"

Nebyly nalezeny žádné profily.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.