Od ledna vzroste o 1,52 procenta cena vody, kterou Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyrábí a prodává především městům a obcím v kraji. Za kubík vody tak zaplatím místo 16,20 korun 16,44 korun.
„Naši cenu vody předané ovlivňují především vstupy, hlavně nákup povrchové vody, výdaje na energie i chemikálie. Pak to jsou náklady na zaměstnance či odpisy a tvorba prostředků na obnovu. Roli ale hraje i množství vody, které předpokládáme prodat. V roce 2019 by mělo jít o 16,024 milionů metrů krychlových, tedy asi o půl procenta víc,“ uvedl Antonín Princ, předseda představenstva a ředitel Jihočeského vodárenského svazu. Tento vývoj odpovídá dlouhodobě deklarovanému principu vývoje cen, ovlivňovaného inflací.
Svaz musí podle zákona, stejně jako města a obce, naplnit plán obnovy svého vodohospodářského majetku. Ten tvoří vodárenská soustava, měřící přes 550 kilometrů úpravny vody a desítky vodojemů a čerpacích stanic. Ročně jde o 113 milionů korun. Z nich by 105,5 milionů měly pokrýt právě tržby z prodeje vody předané.
Svaz očekává, že letos vyrobí a prodá 15,904 milionů metrů krychlových vody předané, tedy asi o 205 tisíc metrů krychlových méně, než se plánovalo. Vodárenský svaz přitom vítá, že Ministerstvo financí České republiky umožnilo zvýšit u regulovaných cen podíl výnosů z pevných složek na obnovu vodárenských zařízení z dosavadních 15 procent až na dvojnásobek.
„Udržet a rozvíjet vodárenskou soustavu v odpovídajícím technickém stavu něco stojí. Jen tak lze dodávat kvalitní vodu, splňující všechny požadavky zákona i zákazníků. A k tomu potřebujeme nejen finance, ale i motivované zaměstnance,“ uzavřel Antonín Princ.