Paragliding neboli létání na padákovém kluzáku je stále populárnější adrenalinový sport, který nabízí jedinečný zážitek plný neuvěřitelných výhledů. V České republice se mu věnuje čím dál více nadšenců, a to nejen díky krásné krajině, ale i dostupnosti letových lokalit a kvalitnímu zázemí.
Paragliding je bezmotorové létání s lehkým kluzákem, který si pilot sám rozloží na kopci. Pomocí rozběhu proti větru se křídlo naplní vzduchem a umožní vzlet. Pilot pak visí v pohodlném postroji se sedákem a pomocí řídicích šňůr a těžiště manévruje ve vzduchu.
„Nejvýš jsem se zatím dostala do 1600 metrů. Je to krásný sport, ráda se kochám a snažím se ve vzduchu udržet co nejdéle. Vytočit stoupák a někam letět,“ popisuje své letecké zážitky mladá pilotka Yvonne Kyselová.
Zkušenější letci dokážou využívat stoupavé proudy, takzvanou termiku, a zůstat ve vzduchu i několik hodin a vystoupat do výšky přes dva kilometry nad mořem. Česká republika má pro paragliding výborné podmínky – díky členitému terénu a kopcům i horám se u nás nachází desítky známých startovišť.
„Nejkritičtější je start a přistání, ale když se do toho člověk dostane, je to o volnosti. Sama létám na křídle, které je „hodné“. Umí si samo srovnat moje chyby, ale je to samozřejmě něco za něco. To hodnější, správně se říká nižší křídlo, letí pomaleji a hodně hniješ, což znamená, že hodně klesáš,“ komentuje Yvonne Kyselová.
Mezi nejoblíbenější lokality patří Raná u Loun, často označovaná jako Mekka českého paraglidingu s dlouhou historií. Vyšší terény pro delší a náročnější lety nabízejí Krkonoše a Jizerské hory. V Kletečné a Svatém Janu pod Skalou ve středočeském kraji se nachází menší, ale velmi využívaná startoviště ve Středočeském kraji.
Na jihu Čech se můžete proletět ve Všechově u Tábora, Dubičném u Budějovic i Krasetíně u Zlaté Koruny. Významný je Křeplický vrch u Prachatic, který nabízí převýšení až 290 metrů a je vhodný i pro delší přelety. Nedaleko leží také Kuří, populární místo se západní orientací a převýšením kolem sto deset metrů.
Dalšími méně známými místy jsou Omlenice u Kaplice a tréninkový Nuzovský vrch, kde lze létat téměř za jakéhokoliv větru. Zkušení piloti dokážou létat na spoustě dalších míst.
Nejdůležitější je se před létáním zúčastnit kurzu, díky kterému obdržíte pilotní průkaz. Paragliding je extrémní sport a pojišťovny tedy budou vyžadovat právě potvrzení, že jste pilot, a také technickou prohlídku padáku a samozřejmostí je i používání helmy.
„Na paraglidingu se mi nejvíc líbí komunita, každý je nápomocný a vždycky poradí. Navíc, holek létá málo, takže můžou uplatnit padesáti procentní slevu v největší škole létání, kde dělají kurz. A já jsem navíc uplatnila i studentskou slevu. Ale i v plné ceně je to dostupné,“ radí zájemcům o létání Yvonne Kyselová.
K základní výbavě paraglidisty patří křídlo, díky kterému můžete stabilně a řízeně létat. Dále potřebujete postroj se sedákem, který zajišťuje bezpečné uchycení pilota. Každý má navíc záložní padák a přilbu. Takzvaný variometr je zařízení pro měření výšky i stoupání za letu.
Jak již výbava každého letce napovídá, klíčová je bezpečnost. Všichni začátečníci by měli absolvovat certifikovaný kurz, kde se naučí základy meteorologie, aerodynamiky, řízení křídla i nouzové postupy. V Česku pro zájemce funguje několik škol a klubů akreditovaných Leteckou amatérskou asociací ČR (LAA ČR).
„Většinou je to týdenní kurz s praktickou a teoretickou částí, takže když je počasí, lidé jsou venku na kopci, učí se starty, ovládaní křídla, přistávání. V Česku nejsou podmínky celý týden konstantní, takže když prší, jdou na teorii. Někomu se podaří během týdne odlétat všechno. To znamená, že dostane po ukončení kurzu pilotní průkaz, ale musí složit test, který je od Letecké amatérské asociace. Podmínka samotného kurzu je také prohlídka od leteckého lékaře,“ vysvětluje pro redakci Drbny paraglidista Vladimír Sova, který létá už třicet let.
Komunita lidí kolem paraglidingu je dle členů přátelská, sdílná a často pořádá společné akce, výlety nebo závody. Pro mnohé se stává létání nejen koníčkem, ale vášní, která přináší klid, zážitky a nové přátele.
„Paragliding je úžasný v tom, že máte všechno složené v baťohu, který dnes může vážit i jenom sedm kilo, vylezete na kopec a pak tři hodiny létáte. Nemusíte nikde stát frontu na letadlo. Navíc jste v úžasné komunitě lidí, kteří jsou napříč sociálními skupinami. Není to elitářský sport, jako je třeba golf nebo tenis,“ dodává Vladimír Sova.
Ať už toužíte jen po klidném letu nad krajinou, nebo vás lákají extrémní přelety a akrobacie, paragliding vám otevře nový pohled na svět – doslova z ptačí perspektivy.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám