středa 22. září 2021 Darina

Budějcká nemocnice využívá novou metodu zavádění kardiostimulátorů

Kardiocentrum českobudějovické nemocnice využívá při poruchách srdečního rytmu novou metodu zavádění kardiostimulátorů, která má zlepšit stav lidí po zákroku. Elektroda se zavádí na přesné místo tzv. převodního srdečního systému o rozloze pár milimetrů čtverečních, což zajistí rychlejší a symetričtější srdeční stah. Dosavadní zavádění elektrody do srdečního svalu mělo u pacientů za následek únavu, dušnost i další problémy.

„Do této chvíle jsme dokázali stimulovat srdce pouze tak, že jsme elektrodu zavedli do srdeční svaloviny, kde se však impuls nešíří adekvátně rychle. V dlouhodobém efektu to způsobovalo řadu problémů i srdeční selhání. Pacienti byli dušní, unavení, nevýkonní. A tomu všemu se snažíme předejít touto novou metodou," uvedl vedoucí lékař kardiocentra Alan Bulava.

Nemocnice začala metodu využívat koncem minulého roku. Od té doby zákrok podstoupilo přibližně pět desítek pacientů. „Je to přínos především pro mladší pacienty, kteří musí s kardiostimulátorem žít řadu desetiletí," řekl Bulava. Novou metodu v České republice využívají podle něj zatím pouze nemocnice na pražských Vinohradech a v Českých Budějovicích. Podle Bulavy se však brzy rozšíří i na další pracoviště.

Kardiocentrum v českobudějovické nemocnici ročně implantuje přibližně 250 srdečních přístrojů. V republice tento zákrok každoročně podstoupí přibližně 4500 lidí. Podle Bulavy počet stoupá přímo úměrně s věkem dožití. „Na začátku 90. let minulého století lidé umírali v průměru kolem 65. roku života. Nyní se ta hranice posunula až o 12 let. A samozřejmě v tomto věku se mohou srdeční problémy více vyskytovat," uvedl.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Nemocnice České Budějovice

Štítky ČR, nemocnice, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.