Počasí dnes5 °C, zítra7 °C

Karlovarsko bojovalo, ale z Budějc odjíždí bez bodu

Hráči VK Jihostroj České Budějovice vyhráli důležité utkání volejbalové extraligy nad VK ČEZ Karlovarsko 3:1 a v tabulce se na Západočechy bodově dotáhli. Oba mají 38 bodů a drama o druhé místo pro play-off pokračuje. Utkání sledovalo přes tisíc diváků.

Natěšení diváci se kochali dobrým volejbalem od prvních míčů. Vyrovnaná partie trvala až na pár výměn po celý úvodní set. Domácím dělal problémy svým tvrdým servisem hlavně Robert Szczerbaniuk, který si připsal dva přímé body. Jihostroj poprvé soupeři odskočil za stavu 5:5, kdy si připsal tři body v řadě. Karlovarsko ztrátu záhy stáhlo až do stavu 20:20, kdy Jihočeši zaznamenali další bodovou šňůru a měli k dispozici tři setboly (24:21).

Karlovarsko ještě zabojovalo a snížilo. Exbudějovický Michal Sukuba vybojoval dvaadvacátý bod a následně chyboval na útoku Petr Michálek - 24:23. Další výměna byla jedna z řad dlouhých a dramatických. Obrany chytily několik útoků, a když už to vypadalo s Jihostrojem špatně, tak z těžké pozice propálil soupeřův blok středem Vladimír Sobotka - 25:23.

Druhou sadu začali domácí skvěle. Vedli 3:0 a 7:2. Hosté snížili, ale Sobotka dodal zpět domácím lehkost ze začátku sady svým úspěšným jednoblokem - 8:3. Malé chybky ve hře Jihostroje byly hlavní příčinou, že postupně navyšoval vedení pomalu - 12:6 a 14:8. Pak domácí přidali dva úspěšné bloky a vedli 16:8. Karlovarsko zkusilo změnit hru střídáním. Ondřeje Kusta nahradil Luboš Bartůněk a Mathiase Loftesnese jiný smečař David Janků.

Částečně to pomohlo, ale domácí si vedení hlídali - 18:11. Chyby na podání od Kriška a Kulihy darovaly hostům body zdarma. Ani Karlovarsku se ale servis příliš nevedl. Za stavu 23:14 našel Filip Habr na pravé straně Michálka, který vybojoval setbol. Radek Mach pak nezvládl přihrávku a zahrál dvojdotek. Další výměnu získal pro svůj tým Sukuba, který přetlačil soupeře nad síti - 24:16. Sadu ukončil Bartůněk, který poslal servis do sítě.

Delší porada s trenérem před začátkem třetí sady hostům prospěla. Domácí již stáli na palubovce, když hosté ještě dostávali pokyny, které zužitkovali. Zahráli dva dobré útoky a Michálka na levé straně navíc zablokovali - 0:3. Dva body pak zaznamenal domácí Mach, ale hosté na tom byli stejně - 1:5. Za mohutné podpory diváků, kterých na zápas dorazilo 1094, začal Jihostroj snižovat a po chybě Rojase byl stav 6:7. Místo srovnání přišel bod Karlovarska a rázem další. Hosté se zlepšili na příjmu i v útoku a výsledek byl hned znát - 7:12.

Jihostroj v dalších výměnách využil chyb soupeře a snížil na 10:12. Hosté si vzali oddechový čas a opět odskočili - 12:16. Naději domácím dala bodová šňůra a obrat skóre na 18:17. Karlovarsko následně získalo dva body, ale domácí reagovali stejně - 20:19. Vyrovnaný závěr třetího setu pokračoval. Rojas nejprve zahrál eso, ale jeho další podání šlo do autu - 22:22. První setbol pro hosty vybojoval útokem zleva Mihajlovič - 23:24. Domácí ho odvrátili díky Michálkovi, který vytloukl dvojblok. I druhý setbol vybojoval Mihajlovič. Karlovarsko set ukončilo po útoku středem - 24:26.

Jihostroj nechtěl další drama připustit a do čtvrté sady vstoupil sebevědomě. Na síti dominoval a výsledkem bylo vedení 9:4, 10:5 a 12:7. Zaplněná hala v dalších výměnách sledovala vyrovnanou hru a dělbu bodů - 16:12 a 17:14. Když Michálka dokázalo Karlovarsko na levé straně zablokovat, snížil na dva body Loftesnes. Ten samý hráč mohl přidat i další body. Oba jeho útoky ale obrana domácích zastavila - 19:15. Dvacátý bod přidal Sobotka z podání a bylo rozhodnuto. Pětibodový náskok domácí nepromarnili a skvělým závěrem čtvrtý set vyhráli 25:17.

Budějovice se díky výhře na druhé Karlovarsko dotáhly. Oba nyní mají 38 bodů. Nejlepším hráčem utkání byl podle trenérů Michal Kriško, a to i přes jeho chyby na podání. „Na servisu neubírá. Jak jede na útoku, tak i na servisu. Hraje vabank. Dokázal bych si představit stabilnější podání, ale vedli jsme a situace si to mohla dovolit. Kazivost je u něj vyšší než u jiných hráčů. To víme,“ uvedl na adresu Kriška trenér Jan Svoboda.

„Gratuluji domácím. Budějovice byly přesnější, lépe řešily určité herní situace. Měli jsme chvíle, kdy jsme ztratili tři, čtyři body v řadě. Rozdíl byl v útoku. Domácí byli komplexnější a udělali méně chyb,“ řekl po zápase trenér Karlovarska Petr Brom.

„Jsem rád za vítězství 3:1. Bylo to vyrovnané utkání, které nebylo vůbec jednoduché. Hráče musím pochválit a vyzdvihnout Zapletala, který nás ve třetím setu podržel. Navíc jsme přečetli nahrávače Karlovarska,“ hodnotil utkání domácí kouč.

VK Jihostroj České Budějovice - VK ČEZ Karlovarsko 3:1 (23, 16, -24, 17)

Čas: 100 minut. Nejvíce bodující hráči: Sobotka 6 - Sukuba 4. Rozhodčí: Kovář, Gall. Diváci: 1094.

VK Jihostroj České Budějovice: Mach, Michálek, Habr, Sobotka, Kuliha, Kriško - libero Hupka. Střídali Šulista, Fila, Zapletal, Pleva a Tibitanzl. Trenér Jan Svoboda.

VK ČEZ Karlovarsko: Rojas, Sukuba, Szczerbaniuk, Loftesnes, Bartůněk, Mihajlovič - libero Pfeffer. Střídali Bican, Janků, Kust, Koláček a Málek. Trenér Petr Brom.

Štítky volejbal, VK Jihostroj České Budějovice, VK ČEZ Karlovarsko, Uniqa extraliga, 16. kolo, Karlovarský kraj, České Budějovice, ČEZ, Petr Michálek, Vladimír Sobotka, Česká volejbalová extraliga mužů, trenér, Michal Kriško, Radek Mach, Robert Szczerbaniuk