úterý 14. července 2020 Karolína

Krumlov chce koupit čistírnu odpadních vod i obchvatný kanál z Větřní, nabízí 210 milionů korun

Za více než 200 milionů korun chce Český Krumlov koupit Čistírnu odpadních vod a obchvatný kanál Větřní – Český Krumlov. Částku by město uhradilo z úvěru, který by splácelo 15 let. Koupí se zabývali krumlovští zastupitelé na posledním jednání. Debata trvala několik hodin.

Čistírnu odpadních vod vlastní firma ČOV Český Krumlov a kanál patří firmě JIP-Papírny. Obě firmy jsou dlouhodobě v insolvenci. „Situaci, kdy čistírna odpadních vod i obchvatný kanál jsou ve správě insolvenčního správce, považujeme za hrozně nebezpečnou pro budoucnost. Je to strategická investice, mít, nebo nemít čistírnu odpadních vod. Kdyby se nám to povedlo, zajistíme si čištění odpadních vod za ceny, které budou pro občany velmi solidní, a získáme i prostředky na obnovu čistírny," řekl novinářům místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

Pro koupi hlasovalo na zasedání zastupitelstva 13 z 22 přítomných zastupitelů. Hlasování ale předcházela několikahodinová diskuse. 

Čistírna odpadních vod se budovala od roku 1985, zkušební provoz začal v roce 1992. Město ji, stejně jako kanál, využívá. JIP-Papírny Větřní, které jsou od listopadu 2013 v insolvenci, existují od druhé poloviny 19. století. V době největší slávy zaměstnávaly někdejší Jihočeské papírny přes 3400 lidí. Zkraje 90. let 20. století dosahoval zisk 300 milionů ročně. Na počátku insolvenčního řízení chtěli věřitelé 972 milionů.

Radnice si nechala zpracovat analýzu od firmy Deloitte, za kterou zaplatila asi 1,3 milionu korun. Vyplynulo z ní, že koupě je výhodnější, než stavba nové čističky. I to byla totiž jedna z navrhovaných variant.

Za transakci chce město nabídnout 210 milionů korun, které by financovalo z úvěru. Částka je přitom o 20 milionů nižší, než radnice navrhla loni. Cenu město snížilo kromě jiného kvůli propadům příjmu v souvislosti s koronavirem.

O koupi čističky se podle radnice zajímá i jiná společnost. Člen finančního výboru Zdeněk Zajíček to ale popřel. „Virtuální spekulant mi připadá jako Jára Cimrman. Všichni o něm mluví, ale neexistuje," řekl.

Kritika opozice

Opozice koupi kritizovala, nedoporučil ji ani finanční výbor. Podle ANO je navrhovaná cena nesmyslná, ODS podala protinávrh, podle kterého by město za transakci zaplatilo 130 milionů korun. Návrh ale neprošel.

Město by teď mělo doručit svou nabídku insolvenčním správcům. Prodej musí schválit také věřitelé. Pokud by vše prošlo bez komplikací, mohlo by ke koupi dojít do konce letošního roku. 

Autoři | Foto Facebook ČOV Český Krumlov

Štítky Český Krumlov, čistírna odpadních vod, Větřní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.