pátek 25. září 2020 Zlata

Babiš dnes vysadil do Malše několik perlorodek

Předseda vlády Andrej Babiš dnes vysadil několik perlorodek do řeky Malše u Cetvin na Českokrumlovsku. Je to součást česko-rakouského projektu Malsemuschel zaměřeného na podporu životního prostředí pro ohroženého mlže. Podle odhadů žije v ČR asi 10 tisíc perlorodek, což je jen zlomek populace ze začátku 20. století.

Babiš společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem vysadili perlorodky v místech, kde Malše tvoří hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. Podle premiéra to připomíná symbiózu mezi oběma zeměmi. „Máme s Rakouskem velice dobré vztahy, byl jsem tam (na návštěvě) šestkrát oficiálně. A 9. září budu ve Vídni na pozvání rakouského premiéra," řekl dnes Babiš novinářům poblíž Cetvin.

Perlorodka říční, kterou dnes Babiš vysazoval, obývá chladné toky horských a podhorských oblastí. Kvůli vysokým nárokům na kvalitu prostředí je jedním z nejcitlivějších indikátorů čistých vod. „Zase jsem se tady plno věcí naučil. Perlorodky se dožívají 100 až 140 let. Rodí až po dvaceti letech a dozvěděl jsem se, jak se rozmnožují. Člověk se každý den něco učí,“ řekl.

Podle odborníků na ochranu přírody jsou pro perlorodku kritické především první roky života. Nevyhovuje ji totiž často poškozené prostředí řek. „Polopřirozeným odchovem v klíckách jim dokážeme pomoci první roky života překonat, a pak se můžeme těšit na jejich dlouhý další život v přírodě. Zároveň se ale v povodí potoků musí šetrně hospodařit, protože splachy z luk a lesů mají na přežívání perlorodek podstatný vliv,“ uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, Rakousko, příroda, Babiš, voda, perlorodky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Daniel Hajn

Perlorodky mají historicky docela pech.. Nejdřív je skoro vymlátili sedláci, během třicetileté války téměř úplně, pak je stabilně hubila zemědělská chemie, jíž je Andrej největší tuzemský producent, no a nakonec ty perlorodke hrdinný Slovák vypustí za jásotu davu zpět do Malše.. 3x hurá .D

středa, 26. srpna 2020, 19:28

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.