sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Třeboňské Divadlo J. K. Tyla zdobí opravená opona z 19. století

Obnova opony v třeboňském Divadle J. K. Tyla je u konce. Dílo, které vzniklo v roce 1871, bylo nutné restaurovat na dvě etapy. Nyní opět zdobí jeviště divadla v centru města.

Oponu namaloval v roce 1871 písecký malíř František Skála. Je jednou z nejstarších zachovaných opon na našem území. „Patrně je nejstarší funkční a nejdéle používanou oponou v Čechách a na Moravě,“ uvádí tajemnice městského úřadu Petra Jánská

Letos byla v plánu druhá etapa obnovy. Při ní restaurátoři sejmuli dílo z navíjecího válce a položili na podlahu v loutkovém divadle. Tam se pustili do práce. Kromě jiného bylo nutné vyrovnat oponu žehlením či provést suché a vlhké čištění povrchu malby. Zároveň se pracovalo na trhlinách a provedla se také retuše malby na poškozených místech. 

Vltava byla kvůli stáří nečitelná

Letošní i loňské práce měl na starosti restaurátor Jiří Látal z Litomyšle. „V roce 2020 provedl první etapu, která zahrnovala sejmutí opony, opravu rubové strany opony, zacelení trhlin v oponě a opravu ostatních mechanických vad na oponě a na navíjecím válci,“ dodala Jánská. 

Opona v Divadle J. K. Tyla. Zdroj: Město Třeboň

Na díle je vyobrazen námět múz vznášejících se nad Prahou. „Barevná vrstva byla natolik nečitelná, že se tam Praha dala jen tušit. Dostali jsme teď hloubku krajiny, vzadu se nám objevuje řeka Vltava, která tam předítm nebyla čitelná. Vpravo je dokonce kousek Karlova mostu,“ uvedl letos v září pro Český rozhlas restaurátor Jiří Látal.

Nyní už opona znovu zdobí Divadlo J. K. Tyla, které se nachází v centru Třeboně. Na celé práce, které stály zhruba půl milionu korun, získalo město dotaci od Jihočeského kraje. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Aleš Motejl

Štítky třeboň, divadlo, opona, obnova, investice, kultura

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.