Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Vyjádření JVS a Čevaku k zakalení vody na Táborsku a Netolicku

Autoři

Na Táborsku, a také v okolí Netolic na Prachaticku, se v minulých dnech objevila zakalená voda. V případě Táborska je zakalení způsobeno vyšším obsahem železa, ke kterému došlo havárií kuželového uzávěru na nátoku do vodojemu Sv. Anna. Konkrétně zakalenou vodu znamenali obyvatelé Tábora, Sezimova Ústí, Plané nad Lužnicí, části Soběslavi, Košic a Doubí. Objevit se však může i na jiných místech.

Vzniklou situaci nyní řeší provozovatel vodohospodářského majetku zmiňovaných měst a obcí, společnost ČEVAK, a Jihočeský vodárenský svaz, jako vlastník Vodárenské soustavy jižní Čechy.

„Vlivem poruchy došlo tento týden k nekontrolovanému nátoku vody do vodojemu Sv. Anna. Potrubím proudilo téměř trojnásobné množství vody, než je běžné. Změnou rychlosti proudění vody se uvolnily usazeniny v potrubí, a to způsobilo zakalení vody,“ vysvětlil František Rytíř, provozní náměstek JVS.

Jihočeský vodárenský svaz situaci řeší odkalováním vodovodního řadu, k podobným opatřením přistoupila také společnost ČEVAK. V  případě poruchy na klíčové „dopravní tepně" pitné vody se však zákal může projevit i s časovým zpožděním.

Zakalenou vodu doporučujeme nekonzumovat, dokud znovu nepoteče z kohoutku čirá. Pokud by přece jen došlo k jejímu požití, není nutné se ničeho obávat. Voda je zdravotně nezávadná a je pod stálou kontrolou a dezinfekcí," uvedl Lubor Tomanec, provozní ředitel ČEVAK. Navíc jsou prováděny průběžné laboratorní rozbory u obou společností, které prokazují zdravotní nezávadnost.

Problém s kvalitou pitné vody v Netolicích na Prachaticku je dlouhodobější, ale přes mnohá opatření došlo v posledních dnech k jejímu zhoršení. Bylo proto rozhodnuto o odkalení páteřního řadu, který má ve správě Jihočeský vodárenský svaz, což však situaci paradoxně dočasně zhoršilo.

„Na řešení intenzivně pracujeme, síť odkalujeme, vyhodnocujeme rozbory vody. Přestože ani v tomto případě nepředstavuje konzumace vody zdravotní riziko, vzhledem k jejím senzorickým vlastnostem jsme zajistili náhradní zásobování obyvatel Netolic pitnou vodou. Ve městě jsou rozmístěny čtyři cisterny,“ doplnil Lubor Tomanec.

Na odstranění problému s kvalitou vody v obou částech Jihočeského kraje úzce spolupracují zaměstnanci obou firem, tedy společnosti ČEVAK a Jihočeského vodárenského svazu.

Předpokládáme, že k obnovení bezproblémové dodávky vody na Netolicku dojde během pátečního večera.

Na Táborsku zbývá dořešit zásobení z vodojemu Sv. Anna, tedy části města Tábor a Sezimovo ústí. Na tom pracovníci JVS a ČEVAK intenzivně pracují.

Štítky okres Tábor, ČEVAK, Netolice, Tábor, okres Prachatice, Sezimovo Ústí, Jihočeský vodárenský svaz, Soběslav, Lužnice, Košice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Milan Máchal

Tak toto máme i v Budějkách, konkrétně v Haklových Dvorech, ale ne chvilkově, ale stále. Na takový pitomosti jako je Komunitní centrum, to peníze jsou, ale na zajištění dodávek kvalitní vody asi ne a další podobné akce ne. Krajské město, jehož součástí jsou Haklovy Dvory nemá kanalizaci a tak s.ačky tečou i nadále okolo nás, hlavně, že děti menšin si mají kde hrát.

Sobota, 24. října 2015, 10:46Odpovědět

Vyjádření JVS a Čevaku k zakalení vody na Táborsku a Netolicku  |  Táborsko  |  Z kraje  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.