Počasí dnes18 °C, zítra19 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

150 Jihočechů onemocní každoročně kvůli své práci

Více než 150 Jihočechů onemocní každoročně v souvislosti s výkonem svého povolání. Vyplývá to z údajů Oddělení pracovního lékařství Nemocnice České Budějovice, a.s., které je podle legislativy regionálním střediskem hlášení nemocí z povolání a současně jediným pracovištěm svého druhu v kraji.

„V posledních letech se pohybujeme na čelních místech v počtu nově se vyskytujících případů nemocí z povolání v rámci ČR. Loni jsme jich hlásili 154, což nás zařadilo hned za Moravskoslezský kraj, který má jako velká průmyslová oblast hlášených nemocí z povolání nejvíce. V tomto regionu jsou však hned čtyři hlásící střediska. Pokud množství nově registrovaných profesionálních chorob na severu Moravy vydělíme čtyřmi, pak se naše středisko dostává jednoznačně na první místo. V celé České republice bylo v minulém roce hlášeno 1236 nově zjištěných případů,“ uvedl primář Oddělení pracovního lékařství Nemocnice České Budějovice, a.s. MUDr. Aleš Hejlek.

Proč jsou jižní Čechy, průmyslově, nesrovnatelné se severní Moravou, hned na druhém místě pomyslného žebříčku, si lékaři vysvětlují tím, že zdravotní péče v oblasti pracovního lékařství, především v odhalování nemocí z povolání, má na jihu Čech vysokou úroveň Postupně se také úročí úsilí oddělení pracovního lékařství věnované informovanosti jak zaměstnavatelů a zaměstnanců, tak i lékařů o poskytování této odborné péče v oblasti prevence, tj. v podpoře zdraví na pracovišti, pracovníků a tím i snížení profesionálního poškození.
 
Je to mimo jiné i odborná propagace oddělení, která hraje velkou roli v prohlubujících se znalostech praktických lékařů a lékařů specialistů, například z oblasti ortopedie, neurologie, ORL, dermatologie a dalších medicínských oborů v této problematice. Specialisté proto častěji vysloví podezření na profesionální chorobu a odešlou pacienta na kompetentní pracoviště pracovního lékařství českobudějovické krajské nemocnice.  
 
„Loni jsme hlásili už zmíněných 154 nových případů nemocí z povolání. V celorepublikovém měřítku toto číslo představuje zhruba 12,5 procenta všech nově zjištěných pacientů trpících nemocí, jejíž vznik má přímou souvislost s vykonávanou prací. Je to dáno strukturou odvětví ekonomické činnosti v kraji.  Například zmíněný moravskoslezský region loni ohlásil asi čtvrtinu všech nemocí z povolání v celé České republice. Jihočeský kraj je převážně zemědělský a strojírenský, a tomu také tyto údaje, včetně struktury druhů profesionálních onemocnění, odpovídají,“ poznamenal prim. MUDr. Hejlek.
 
Ze statistik pracovně-lékařského oddělení českobudějovické nemocnice mimo jiné vyplývá, že skupinou nejvíce ohroženou profesionálními onemocněními jsou v Jihočeském kraji lidé pracující v lesnictví při těžbě dřeva, zemědělci a zaměstnanci průmyslových podniků.
 
„Celá řada obtíží, zejména s horními končetinami pochází ale také z takzvaného jemného průmyslu, jako je třeba výroba elektrotechnických součástek. Významnou rizikovou skupinou z pohledu chorob z povolání jsou zdravotníci, kteří jsou vystaveni především nebezpečí infekčních onemocnění. Jsou u nich ale časté i výskyty alergií a mnoha dalších nemocí,“ doplnil prim. MUDr. Hejlek.
 
Oddělení pracovního lékařství Nemocnice České Budějovice, a.s. rozhodně není jen jakýmsi statistickým střediskem, ale především klinickým centrem, které posuzuje, zda nemoc u určitého zaměstnance vznikla, či nevznikla vlivem jeho konkrétního povolání, což má ve svých důsledcích velký význam jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele.
 
Například pro zaměstnance totiž má potvrzení nemoci z povolání zdravotně sociální důsledky. Kromě velmi časté změny zdravotní způsobilosti k práci, kterou konal před ohlášením „profesionality“ jsou to různé finanční náhrady. Ty spočívají především v dorovnávání mzdy v případě, kdy musel být kvůli této nemoci přeřazen na méně placenou práci, tzv.renta, v jednorázovém odškodnění za bolest a ztížení společenského uplatnění, ve 100% doplatku za “nemocenskou“ pro nemoc z povolání atd..K rozhodnutí ohledně profesionality nemoci dochází středisko klinickými odbornými postupy i za pomoci hygieny práce a epidemiologie. Samotné ohlášení nemoci z povolání je ve své podstatě právním  pojmem- aktem s popsanými důsledky. V současnosti připadá na jednu přiznanou nemoc z povolání (ve smyslu lékařsky potvrzenou) v průměru asi deset nepřiznaných.
 
Oddělení pracovního lékařství Nemocnice České Budějovice, a.s. má velkou ambulantní část a může využívat několika lůžek na interním oddělení. Jako jediné pracoviště v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku poskytuje komplexní specializovanou pracovně-lékařskou péči především v oblasti klinického pracovního lékařství. Jako zákonem uznané regionální středisko nemocí z povolání zajišťuje šetření a hlášení profesionálních onemocnění.
 
Metodicky vede ambulanci pro profesionální kožní onemocnění. Součástí jeho služeb je léčba profesionálních chorob mimo jiné v denní ambulanci.
 
Pracoviště konziliárně vyšetřuje zdravotní způsobilost občanů k práci, k pracovnímu zařazení, především na riziková pracoviště. Nabízí služby základní pracovně-lékařské péče, kdy se v rámci legislativně povinných „smluv o závodní preventivní péči“ se zaměstnavateli komplexně stará o pracovníky hlavně z rizikových, ale i nerizikových provozů. Velkou výhodou je možnost provádět při prohlídce většinu vyšetření v jednom dni přímo na oddělení. Tyto služby jsou spojené s poradenskou činností.
 
Firmám i jednotlivcům nabízí oddělení komerční zdravotní prohlídky, manažerská vyšetření apod.
Součástí oddělení je specializovaná ambulance pro pracovníky vyjíždějící do zahraničí, která se zabývá jejich pracovní způsobilostí před, během i po pracovním pobytu v cizině.
Oddělení pracovního lékařství poskytuje v přidružené ambulanci závodní preventivní péče také služby praktického lékaře pro dospělé a to jak vlastním zaměstnancům nemocnice, tak i registrovaným pacientům z řad veřejnosti.
 
Nemocnice České Budějovice, a.s. patří se svou lůžkovou kapacitou 1600 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči, prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.
 
V Nemocnici České Budějovice, a. s., jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 52 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 27 tisíc operačních zákroků a téměř 610 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Každoročně se zde narodí okolo 2500 dětí.
Nemocnice má průměrně 2400 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji.
 
Kontakt: MUDr. Aleš Hejlek – primář Oddělení pracovního lékařství Nemocnice České Budějovice, a.s, tel.: 387 878 150(1)
 
zdroj: Nemocnice České Budějovice
 

Autoři

Štítky nemoc, Nemocnice České Budějovice, Česko, Jihočeský kraj, pacient, lékař, Moravskoslezský kraj, Morava, Severní Morava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

150 Jihočechů onemocní každoročně kvůli své práci  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.