St 12. 8. 2026Klára
Zprávy

Na Šumavě začalo kácení nebezpečných stromů podél turistických cest

RRedakce1 minuta čtení12. 5. 2011, 15:49
ilustracni foto
ilustracni foto

V zájmu bezpečnosti návštěvníků hor zahájila Správa NP a CHKO Šumava práce na odstranění nebezpečných suchých stromů podél turistických cest. Nebezpečným stromem se rozumí jakýkoli strom ohrožující svým stavem bezpečnost lidí na trasách, řekla agentuře Mediafax Jana Zwettlerová, mluvčí parku.

Nárůstu počtu těchto stromů v posledních letech má podle parku na svědomí zejména působení lýkožroutů v kůrovcově bezzásahových lesních porostech. Po masivním žíru kůrovců napadené smrky rychle hynou a zpravidla do dvou až tří let po napadení se vzniklé souše lámou a tím se stávají nebezpečnými.

"Všechny tyto stromy správa monitoruje, pověření pracovníci v terénu značí a evidují stromy odborně vyhodnocené jako nebezpečné. Na základě množství a lokalizace je pak určen způsob odstranění těchto stromů. Nejčastěji používanou metodou je pokácení stromu motorovou pilou tak, aby již dále nikoho neohrožoval a nepřekážel v pohybu po trase. Ve většině případů zůstává ležící strom na místě," řekla Zwettlerová.

"Při letošním odstraňování nebezpečných stromů se s ohledem na jejich již zmíněné vysoké množství uvažovalo o variantě zpracovat všechny nebezpečné stromy, i souše staré například pouze dva roky. Je to nejvhodnější a nejméně riziková metoda," dodala Zwettlerová.

Zpracování nebezpečných stromů nastává zejména mimo hlavní turistickou sezónu a místa prací jsou viditelně označená. "V prvních zónách zůstane dřevo neodvětvené a na místě, z druhých zón se vyveze a využije na palivo pro místní obyvatele, čímž se vedení parku snaží řešit letitý problém s nedostatkem palivového dřeva," doplnila Zwettlerová.

Autor: Dobrin Stojcev

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Nemocnicím dochází zásoby krve. Momentálně chybí všechny krevní skupinyZprávy

Nemocnicím dochází zásoby krve. Momentálně chybí všechny krevní skupiny

Situace se na transfuzním oddělení českobudějovické nemocnice dál zhoršuje. Zatímco ještě nedávno chyběla většina krevních skupin, nyní nemocnice upozorňuje na vážný nedostatek krve všech krevních skupin. Zdravotníci proto znovu vyzývají dárce, aby odběr neodkládali.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuSport

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple