středa 7. prosince 2022 Ambrož

Prodej zkrachovalé Vimperské masny se blíží, teď slouží americkým filmařům

Insolvenční správkyně firmy Vimperská masna Monika Fabrinská chce její areál prodat na jaře 2022. Poslední navržená cena od jednoho ze dvou zájemců je 21 milionů korun. Areál teď správkyně pronajala do března příštího roku filmařům za 800 tisíc korun. Firmu poslal soud do konkursu v létě 2018.

Koupit společnost, která zkrachovala v roce 2017, chtějí dva zájemci. Jednou je Písecká investiční, jejímž jednatelem je Zdeněk Mezera, podle Fabrinské největší zajištěný věřitel. Druhého zájemce zastupuje právník Štěpán Jahoda, ten v září nabídl cenu 21 milionů korun, jak vyplývá z insolvenčního rejstříku. Kdo je druhý zájemce, si Jahoda zatím nepřeje zveřejnit.

„Chtěla bych to odprodat co nejdřív, ale přišla opravdu výhodná nabídka na pronájem (od filmařů). Věřitelský výbor i zajištění věřitelé to odsouhlasili, tak jsme prodej posunuli,“ sdělila správkyně Monika Fabrinská.

Prodat areál chce v dubnu 2022. I když se povede prodej za 21 milionů, nebudou uspokojeni všichni zajištění věřitelé, protože přihlásili pohledávky za asi 22 milionů. Bude třeba zaplatit odměnu správkyně, náklady na správu, daň z nemovitosti i znalecký posudek. „Když se to odpočítá, tak se bohužel na všechny zajištěné věřitele nedostane,“ řekla správkyně.

Přihlásilo se 71 věřitelů

Do insolvenčního řízení se přihlásilo 71 věřitelů s pohledávkami za 40,5 milionu korun, uvedla Fabrinská již dříve v rejstříku. Americké filmové produkci pronajala areál do konce března 2022. Člen představenstva Vimperské masny Václav Mezera upozornil, že v areálu nejsou platné elektro revize. „Je obrovské riziko uvádět stroje a zařízení do provozu jenom proto, že to má tvořit kulisu filmu. Areál nesplňuje ani základní předpisy požární ochrany a bezpečnosti práce,“ uvedl Mezera v insolvenčním rejstříku.

Podle správkyně potřebují filmaři jako kulisy zejména venkovní areál. Stroje jsou dlouhodobě odpojené. „Nebudou je v žádném případě spouštět, to ani nebylo předmětem pronájmu,“ oznámila správkyně. Z částky za pronájem zaplatí náklady spjaté se správou areálu a mzdové nároky zaměstnanců, kteří mají přednost před ostatními věřiteli.

Insolvenční řízení trvá několik let. Fabrinská řekla, že věřitelé se nemohli shodnout na postupu prodeje. „Potom nám do toho vstoupil covid, v té době nebyl žádný zájemce. Rozproudilo se to v minulém roce. Zájemci pak pořád navyšovali cenu a nebylo možné zorganizovat regulérní nabídkové řízení. Opravdu to trvá dlouho,“ dodala.

Vimperská masna fungovala od roku 1963

Vimperská masna ukončila výrobu v lednu 2017. Ve firmě pracovalo 55 lidí, všichni dostali výpověď. Za rok 2016 vykázala ztrátu 31,3 milionu korun. Firma stagnovala, navzdory plánu se nedostala do zisku, a tak zastavila výrobu. Vimperk tak přišel po Šumavanu a Jitoně o další tradiční podnik. Masna vyráběla v poslední době hlavně výběrové uzeniny,

Vimperská masna fungovala od roku 1963. Dřív tam pracovalo až 250 lidí. Společnost porážela jateční zvířata, vyráběla výseková masa a přes 100 druhů masných výrobků či trvanlivých salámů.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, potraviny, soud, maso, insolvence, firmy, Vimperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.