Včera začala akce s názvem Ptačí hodinka, při které dobrovolníci pomohou odborníkům se sčítáním zimujících ptáků. Potrvá až do neděle. Během víkendu si dobrovolníci mohou vybrat jednu hodinu, během které budou sčítat, kolik druhů ptáků uvidí u krmítka například na svojí zahradě, na okenním parapetu nebo na své terase. Podle pořadatelů z České společnosti ornitologické by lidé také měli sledovat zdravotní stav ptáků. Ptačí hodinka se letos koná počtvrté.
Zástupci České společnosti ornitologické uvedli, že si dobrovolníci mají všímat všech ptáků, které spatří během jedné hodiny, kterou si k pozorování vyhradí. Je také důležité, aby žádného ptáka nezapočítali dvakrát. Proto mají pro každý druh zaznamenat nejvyšší prokazatelný počet jedinců, který se současně objeví v jejich zorném poli. Za každý druh pak zúčastnění nahlásí jen jeden údaj. Počty samců, samic a mláďat se nerozlišují.
Jak se mohou dobrovolníci do Ptačí hodinky zapojit? „Stačí jen nasypat do krmítka, připravit psací potřeby nebo si otevřít online formulář a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky,“ koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Alena Jechumtál Skálová z České společnosti ornitologické. Ornitologové doporučují připravit do krmítek slunečnicová semena, vlašské ořechy či lojové koule bez sítěk.
Někteří lidé se zapojením do Ptačí hodinky váhají, protože si nejsou jistí, že by poznali všechny druhy ptáků. „Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu materiály s vyobrazením druhů. Pokud se stane, že druh neurčíme, také to nevadí a toto pozorování vložíme jako „neznámý druh“. Je zcela v pořádku přiznat, že nějaký druh nepoznám, než riskovat, že jej určím špatně,“ dodává Alena Jechumtál Skálová.
Dobrovolníci by měli během sčítání sledovat také kondici ptáků. Pokud se jim budou zdát nemocní, nebo v okolí krmítek objeví uhynulé ptáky, je třeba nahlásit to na web. Program monitoringu ptačích chorob Česká společnost ornitologická spustila loni v březnu. Data lidé mohou odeslat přes web nebo poštou. Výsledky Česká společnost ornitologická zveřejňuje v únoru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.