pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Policisté v civilu na mítinku Babiše v Borovanech zalehli mladíka s autismem. Vondrášek chce vysvětlení

Bývalý premiér Andrej Babiš celý týden objížděl jihočeská města a obce a na jeho mítincích došlo k několika střetům policie s občany. Vrcholem byl incident v Borovanech na Českobudějovicku, kde trojice policistů v civilu zalehla mladíka s autismem, který předtím sebral Babišovi reproduktor. Věcí se nyní hodlá zabývat policejní prezident Martin Vondrášek, který zákrok odsoudil. O případu jako první informoval ve své reportáži týdeník Respekt.

O incidentu mezi policisty a jedním z účastníků Babišova mitinku v Borovanech na Českobudějovicku informoval ve čtvrtek odpoledne jako první týdeník Respekt ve své reportáži z Babišovy jihočeské tour. Babišův karavan, v němž mítinky objíždí, do Borovan zamířil poté, co musel předčasně ukončit akci v nedaleké Třeboni. Odtud prchnul kvůli tomu, že policisté obdrželi informaci o plánovaném atentátu na politika. Ten ale záhy vyvrátili.

Podle reportáže Respektu se situace v Borovanech vyostřila, když Babiš promlouval ke svým příznivcům. Mladý muž, který na mítink přišel se svou matkou, sebral z ničeho nic politikovi reproduktor i se stojanem a utíkal s ním pryč. Vyrazili za ním tři muži, kteří jej dostihli a zalehli. Ukázalo se, že to byli policisté v civilu. Uniformovaná hlídka poté mladíka odvezla pryč.

Jeho matka se jej po celou dobu snažila bránit a reportérce Respektu Ivaně Svobodové řekla, že její syn trpí autismem a chodí do 8. třídy základní školy. Prý to na policisty při zákroku volala také, ti ale přesto svého jednání nezanechali a mladíka odvezli na stanici do Lišova. Matka měla strach, že její syn dostane ze stresu epileptický záchvat, to se však naštěstí nestalo a ona si ho zanedlouho v pořádku vyzvedla.

Mladík své jednání později vysvětlil tím, že mu vadilo, jak bývalý premiér lidem lže. Proto se rozhodl, že mu sebere reprotuktor.

Situace, k níž došlo v Borovanech, je mnohem závažnější, než předchozí incidenty, k nimž došlo na Babišově cestě Jihočeským krajem. Okamžitou a ostrou reakci vyvolala ze strany policejního prezidenta. „Informacemi zveřejněnými v souvisloti se zákrokem policie v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek ve čtvrtek na Twitteru s tím, že v pátek se chce sejít s jihočeským policejním ředitelem Luďkem Procházkou a celou záležitost s ním probrat osobně. „Nepřipustím, aby příslušníci policie nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“ zdůraznil Vondrášek.

Jste zoufalci, vzkázal Babiš svým odpůrcům

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš má za sebou tři dny pouti po jižních Čechách. Prakticky na všech plánovaných zastávkách se setkal s desítkami svých odpůrců, kteří jej většinou pískáním, transparenty a projevy nesouhlasu ze svých měst a obcí vyháněli. V Táboře svým odpůrcům Babiš vzkázal, že jsou zoufalci a voliči pětikoalice. Na všech mítincích se nevyhnutelně střetly oba tábory - odpůrci Andreje Babiše a jeho příznivci, součástí byl tak policejní dohled. Běžné bylo vulgární pokřikování, v některých případech ale došlo i k fyzickému kontaktu. Vrcholem jsou dva medializované případy, kdy došlo ke konfliktu mezi občany a policií.

Jako první se na veřejnost dostal případ z mítinku v Českém Krumlově. Jedna z odpůrkyň bývalého premiéra se tam měla údajně dopustit přestupkového jednání a dva policisté v civilu ji odvezli k výslechu. Deník Forum24 následně zveřejnil video, na němž zmiňovaní policisté odvádějí ženu do svého auta, a poté ji z místa odvážejí. Podle některých přítomných měla jednomu z nich dát facku. Incident následně reflektoval také policejní prezident Martin Vondrášek, který podle vyjádření policie na Twitteru nechal celou věc prověřit.

Hodnocení článku je 68 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Babiš, policie, ČR, ANO, Jihočeský, protest, odpůrce, mladík, incident

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.