čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Rakušané chtějí u hranic s Českem běžkařský areál. Sníh by v létě ukryli fólií

Za kontroverzní označuje část rakouské veřejnosti projekt, který se připravuje v těsné blízkosti s Českou republikou. Poblíž Vyššího Brodu na Českokrumlovsku by mohl vzniknout běžkařský areál. Otázky ale vzbuzuje nízká nadmořská výška, kvůli které bude nutné vyrábět umělý sníh.

O záměru informoval hornorakouský zpravodajský portál ORF„Aby tam mohli běhat na kilometrech tratí profesionální i amatérští sportovci, musí se vytvořit a přes léto uskladnit umělý sníh,“ upozorňuje server. 

Projekt se plánuje v obci Weigetschlag. Ta se nachází přímo u stejnéjmenného hraničního přechodu, který nese český název Studánky. Hlavní silnice v těchto místech spojuje Vyšší Brod s rakouským městem Bad Leonfelden.

V zimě mají tratě využívat běžkaři, v létě poslouží sportovcům s kolečkovými lyžemi. Weigetschlag se ale nachází ve výšce něco málo přes 800 metrů nad mořem. To je podle všeho příliš nízko na to, aby tam v zimě spolehlivě napadl sníh. 

Jedinou možností je tak umělé zasněžování. Sníh by se vyrobil a přes léto by ho schovala fólie, tvrdí projektový manažer Peter Möllinger. Právě výroba a následné uchování sněhu jsou předmětem diskusí. Na akci se mají finančně podílet Horní Rakousko a Bad Leonfelden. Podle předběžných odhadů vyjde na miliony eur. 

Podle prezidenta Státního svazu lyžařů Klause Kumpfmüllera není možné zimní sporty v Horním Rakousku provozovat bez umělého zasněžování. „Umělý sníh je předpokladem pro to, abychom mohli skutečně provozovat náš milovaný sport a získávat zážitky z přírody s ním spojené," citoval jeho slova rakouský zpravodajský server. 

Podle ministra hospodářství Markuse Achleitnera (ÖVP) byly k dispozici dvě možné varianty projektu - Sternstein a Weigetschlag. Poslední jmenovaný se ukázal jako favorit, protože zde již vede běžkařská trať. Infrastrukturu je pak podle ministra možné v létě využít i na koloběžce. 

Ohodnoť článek

Foto Jakub Bartoš

Štítky česko, rakousko, běžky, lyžování, projekt, investice, hranice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.