Počasí dnes25 °C, zítra25 °C
Pondělí 29. dubna 2024  |  Svátek má Robert
Bez reklam

Houby porostou, podle meteorologů jsou nejlepší podmínky na horách

Houby mají nyní dobré podmínky na celém území Česka, pravděpodobnost růstu je vysoká až velmi vysoká. Vyplývá to z dat na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvyšší pravděpodobnost růstu hub je na horách, třeba na Šumavě už se klubou první hřiby a bedly. Podle odborníků se v posledních šesti letech houbám v Česku příliš nedařilo, především kvůli suchu. Jak to bude letos, se zatím nedá odhadnout, záleží především na počasí.

„Pro houby je dobré jít do míst, která nejsou výrazně zasažena kůrovcovou kalamitou. Na místech, kde odumřel smrkový les po kůrovci, žádné houby, které bychom sbírali, neporostou. Obecně platí, že je lepší vybrat si zdravý les, ideálně bych řekl i smíšený les, který byl v minulých letech odolný i vůči suchu a kůrovci," řekl Petr Kohout z Mikrobiologického ústavu Akademie věd.

Ideálním místem je například Šumava. Populární blogerka Šumavská houbička se už pochlubila prvními nálezy hřibů a bedel.

Houby nejlépe rostou po vydatných deštích a následném teplém počasí, nesmí ale být příliš horko. Typicky se houbám dobře daří v období od července do září. Pro sledování aktuální situace růstu hub mohou lidé využít mapu na webu ČHMÚ, která se pravidelně aktualizuje.

Původní model mapy vznikl na základě spolupráce meteorologů v Praze a v Plzni. Letos ho vylepšili a přizvali ke spolupráci také odborníky z České mykologické společnosti. Mapa ukazuje podmínky, které jsou podstatné pro růst hub. Především sleduje vlhkost půdy a teplotu. Z těchto údajů za posledních 30 dní pak meteorologové vypočítají průměrnou pravděpodobnost růstu hub v jednotlivých lokalitách České republiky. Území je na mapě rozděleno do pěti barev. Červená značí velmi malou pravděpodobnost, naopak tmavě zelená velmi vysokou.

„Většina hub, které jsou čeští houbaři zvyklí sbírat, jsou houby mykorhizní. To jsou houby, které žijí v symbióze s kořeny stromů. Mykorhizní houby potřebují na začátku vegetační sezony získat od stromů dostatečné množství živin, aby vytvořily hodně podhoubí," řekl Kohout. Houby, které houbaři běžně sbírají, typicky rostou hlavně v srpnu a září.

Podle Kohouta má klimatická změna vliv i na posun typického růstu plodnic hub. „Růstová sezona stromů se rozšiřuje, dříve začínala být většina stromů aktivní až na konci dubna, typicky to platí pro listnaté stromy. Nyní se začínají stromy aktivovat dřív, a tím pádem začínají být dřív aktivní i jejich symbiotické houby," dodal.

Někde už rostou! Jak úspěšní jste byli vy?

Celkem hlasovalo60 čtenářů

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky houbaření, mapa hub, růst hub, předpověď, Šumava, ČHMÚ, Česká mykologická společnost

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Houby porostou, podle meteorologů jsou nejlepší podmínky na horách  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.