Sobotní extrémní závod na Lipně absolvovalo 68 běžců. Trasa vedla po zamrzlé hladině přehrady z kempu Jestřábí u Černé v Pošumaví, 27 závodníků se vydalo na nejdelší trať, klasický maraton. Nejrychlejší Václav Bauer zvládl běh po 42 kilometrů dlouhé ledové dráze za tři hodiny, 23 minut a 26 vteřin.
„Vyhrál už poněkolikáté," řekla novinářům k úspěchu vítěze ředitelka závodu Adéla Černá.
Desátý ročník Lipno Ice Marathonu se podle Černé vydařil, byly pro něj takové podmínky, jaké byly potřeba. „Led byl stabilní, zhruba 20 centimetrů, takže úplně perfektní závod, celý po ledě. V odpoledních hodinách nám dokonce vysvitlo sluníčko, dopoledne byla lehká mlha," řekla Černá.
Start byl v 10:30. Účastníci půlmaratonu běželi proti proudu Vltavy k Perneku a zpátky. Maratonci absolvovali stejný úsek a pak pokračovali směrem k Hrdoňovu a Posudovu a zase zpět do Jestřábí. Aby to běžcům na ledu neklouzalo, měli boty s hřeby i nesmeky.
Na maratonskou trať se vydaly i dvě ženy. Rychlejší z nich Lucie Horelicová doběhla desátá v čase tři hodiny, 54 minut a sedm vteřin. Mezi přihlášenými na nejdelší trať byli kromě Čechů také Rakušané, Němci, Brit, Maročan a Australan.
Letos mohli organizátoři vzhledem k síle ledu celou trať naplánovat po zamrzlé přehradě. V minulosti museli kvůli vyšším teplotám volit různé alternativy. Někdy trať kombinovali podél břehu, kde se ještě držel led, a po pevnině. Když vůbec nemrzlo, museli účastníci běžet pouze po břehu.
Extrémní maratony se v podobných podmínkách konají na různých místech ve světě. Inspirací pořadatelů na Lipně nebyly podobné podniky v zahraničí, důvod k organizaci lipenského ice marathonu byl jiný. „Říkali jsme si, že by byla škoda nevyužít té velké vodní plochy, na níž by se dal celý maraton uběhnout," řekla Černá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.