Počet ukrajinských dětí v jihočeských mateřských, základních a středních školách meziročně mírně klesl. Nyní jich je 3556, což je o 439 méně než v předchozím školním roce. Od začátku války na Ukrajině, která vypukla před třemi roky, však stále stoupá počet ukrajinských středoškoláků na jihu Čech. Vyplývá to z informací jihočeského krajského úřadu.
„Dá se říci, že nyní už zde zůstali lidé z Ukrajiny, kteří plánují dlouhodobější pobyt, nebo se chtějí usadit natrvalo," řekl novinářům jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
Odpovídá tomu i rozmístění ukrajinských dětí ve školách v posledních třech letech. V roce 2022, kdy válečný konflikt začal, jich bylo více především v mateřských a základních školách, které představovaly okamžité řešení pro rodiny uprchlíků. Postupně se však začal zvyšovat počet ukrajinských středoškoláků. Letos jich je 806, což je o 412 více než v roce 2022. Střední školy podle odborníků už představují alternativu pro žáky, kteří chtějí školu dokončit a zaměřit se případně dále na zvolený obor.
Na jihu Čech ke konci ledna pracovalo téměř 8000 zaměstnanců z Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Jde o nepatrný meziroční nárůst, který činí přibližně 700 zaměstnanců.
„Zcela bezpochyby lze říct, že právě lidé z Ukrajiny na pracovním trhu obsadili místa, o něž v minulosti nebyl takový zájem a nevedlo se je dlouhou dobu zaplnit, nebo zaměstnanců v daných oborech byl nedostatek," uvedl Kuba. Z aktuálních údajů úřadů práce nejvíce zaměstnanců z Ukrajiny pracuje jako montážní dělník výrobků a zařízení. Dále Ukrajinci často nacházejí uplatnění jako pracovníci v těžbě, stavebnictví, výrobě, dopravě a v příbuzných oborech.
„Migrační vlny s sebou vždy přinášejí i některé negativní socio-ekonomické vlivy. Ale těší mě, že na jihu Čech se v nějaké vyšší míře neprojevují. Nestoupla zde například kriminalita a podle mě pozitivní vlivy převyšují," uvedl hejtman.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.