Jihočeští hasiči ve spolupráci s Policií ČR, Krajskou veterinární správou i Celní správou pokračují v dezinfekci nákladních aut projíždějících přes hraniční přechod Halámky. Veterináři zatím na území nevpustili čtyři vozidla.
„V Halámkách pokračuje naše práce, kdy realizujeme opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Podle pokynů PČR, KVS a Celní správy dezinfikujeme vozidla. Určená auta přejíždějí přes dezinfekční rohože, u vybraných aut dezinfikujeme podvozky, pneumatiky a podběhy," uvedl mluvčí hasičů Vratislav Malý.
1/2 V Halámkách pokračuje naše práce, kdy realizujeme opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Podle pokynů PČR, KVS a Celní správy desinfikujeme vozidla.
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) April 4, 2025
Určená auta přejíždějí přes desinfekční rohože, u vybraných aut desinfikujeme podvozky, pneumatiky a podběhy.. pic.twitter.com/zB112pWWjW
Malý také doplnil, že od půlnoci 1. 4. do páteční půlnoci přejelo přes dezinfekční rohož 139 aut. „Z toho jsme u 27 provedli dezinfekční mytí. Na místě se střídají 3–4 hasiči po 12 hodinách. Zatím jsme spotřebovali 28 rohoží, 19 ochranných oděvů a 18 litrů dezinfekčního koncentrátu," upřesnil.
Při kontrolách se už objevilo také několik aut, která veterináři na území České republiky přes Halámky nevpustili. Bylo mezi nimi například nákladní auto, které vezlo klobásy, u nichž byl původ masa pro výrobu ze Slovenska. Dalším třem autům neumožnili veterináři vjezd, protože nesplňovala kritéria proti zavlečení slintavky a kulhavky.
Kamiony nad 3,5 tuny přepravující zvířata, živočišné produkty či krmiva, nebo vozidla k přepravě zmíněného zboží určená, mohou v současnosti ze Slovenska a Maďarska vjet do ČR přes sedm vybraných přechodů. Na hranicích jsou auta dezinfikována a vybraní přepravci musí předložit dokumenty o původu zboží. Většinu kontrol uskutečňují policisté, celníci a veterináři na vybraných hraničních přechodech, dodržování zavedených opatření ale kontrolují i ve vnitrozemí ČR.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční onemocnění, které se v uplynulých týdnech rozšířilo na několika místech Maďarska a Slovenska. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V případě potvrzení nákazy v chovu jej bývá nutné celý vybít. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám