Bezpečnostní kontroly na hranicích pokračují, dezinfekcí prošlo už téměř 150 automobilů

Autoři , | Foto HZS Jihočeského kraje

Jihočeští hasiči ve spolupráci s Policií ČR, Krajskou veterinární správou i Celní správou pokračují v dezinfekci nákladních aut projíždějících přes hraniční přechod Halámky. Veterináři zatím na území nevpustili čtyři vozidla.

„V Halámkách pokračuje naše práce, kdy realizujeme opatření proti šíření slintavky a kulhavky. Podle pokynů PČR, KVS a Celní správy dezinfikujeme vozidla. Určená auta přejíždějí přes dezinfekční rohože, u vybraných aut dezinfikujeme podvozky, pneumatiky a podběhy," uvedl mluvčí hasičů Vratislav Malý.

Malý také doplnil, že od půlnoci 1. 4. do páteční půlnoci přejelo přes dezinfekční rohož 139 aut. „Z toho jsme u 27 provedli dezinfekční mytí. Na místě se střídají 3–4 hasiči po 12 hodinách. Zatím jsme spotřebovali 28 rohoží, 19 ochranných oděvů a 18 litrů dezinfekčního koncentrátu," upřesnil.

Při kontrolách se už objevilo také několik aut, která veterináři na území České republiky přes Halámky nevpustili. Bylo mezi nimi například nákladní auto, které vezlo klobásy, u nichž byl původ masa pro výrobu ze Slovenska. Dalším třem autům neumožnili veterináři vjezd, protože nesplňovala kritéria proti zavlečení slintavky a kulhavky.

Kamiony nad 3,5 tuny přepravující zvířata, živočišné produkty či krmiva, nebo vozidla k přepravě zmíněného zboží určená, mohou v současnosti ze Slovenska a Maďarska vjet do ČR přes sedm vybraných přechodů. Na hranicích jsou auta dezinfikována a vybraní přepravci musí předložit dokumenty o původu zboží. Většinu kontrol uskutečňují policisté, celníci a veterináři na vybraných hraničních přechodech, dodržování zavedených opatření ale kontrolují i ve vnitrozemí ČR.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční onemocnění, které se v uplynulých týdnech rozšířilo na několika místech Maďarska a Slovenska. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V případě potvrzení nákazy v chovu jej bývá nutné celý vybít. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Česko, dezinfekce, Krajská veterinární správa, Policie České republiky, Slovensko, infekční onemocnění, Celní správa České republiky, Jihočeský kraj, Halámky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.