Český Krumlov patří mezi nejpopulárnější turistické destinace na jihu Čech, své návštěvníky láká na historické centrum, hrad i otáčivé hlediště. Stejně jako v jiných turistických destinacích i v Krumlově lze najít místa, která se snaží využít nepozornosti a neznalosti turistů pro vlastní prospěch. Na jednu takovou turistickou past v nedávné době upozornila jedna z místních občanek.
O turistické pasti, která se zákazníkům nezdráhá za své služby účtovat opravdu vysoké částky, informovala na sociálních sítích Edita Macková, která v Českém Krumlově žije a živí se jako průvodkyně.
Její dva klienti zašli do krumlovského podniku Leylarie, kde si objednali jednu vodu, dvě kávy a jeden kousek dortu. Za tuto skromnou objednávku pak dvojice zaplatila 994 korun. Kávy je vyšly na 338 korun, za dort zaplatili 229 korun a neperlivá voda je stála 329 korun. K tomu všemu byl ještě přičten couvert (poplatek za stolování) v hodnotě necelé stovky.
„Tak jsem se dnes opět styděla, že jsem z Krumlova. Klienti byli rozčarovaní a zaskočení. Měla jsem dojem, že jim bylo omylem naúčtováno víc, tak jsem do Leylarie zašla to vyřešit. Tak ne, personál se mi vyloženě vysmál, cena je správná a mají to tak přece v jídelním lístku. Ještě se mě drze zeptali, kolik vydělávám já, když mi tohle přijde moc. Když jsem odcházela se slovy, že by se měli stydět, slečna servírka mi ještě s ironickým úšklebkem mávala. Pak nemá mít Krumlov špatnou pověst. Jeden takový příšerný podnik zkazí dobré jméno těm férovým,“ uvedla Macková ve svém příspěvku.
Redakce Drbny v návaznosti na toto svědectví oslovila reportéra Janka Rubeše, který se na svém YouTubovém profilu Kluci z Prahy specializuje na odhalování podobných turistických pastí, aby se na krumlovský případ podíval a zhodnotil ho. „Vůbec nic mě na tom nepřekvapuje. Je to opravdu škoda, že jsme vytvořili alternativní svět pro zahraniční turisty. Právě na ně totiž majitel restaurace zcela nepochybně míří. Je to velice krátkozraké. Tento druh podnikání z devadesátých let ale naštěstí pomalu vymírá a myslím si, že sám pan majitel nyní okusil, jaké to je, když někdo vyfotí v jeho podniku účtenku a dá ji na Facebook,“ uvedl Rubeš pro Drbnu.
Zkušenost Mackové však není jediná. Na podnik si lidé stěžují dlouhodobě. Restaurace má nyní na Googlu 641 recenzí, přičemž převážná část je negativní. Lidé v nich kritizují ceny i přístup obsluhy.
Předražená past na turisty. Doporučuji vyhnout se obloukem a jít dál.
„Varuji před touto restaurací. Pěkná terasa u Vltavy, u dřevěného mostu, ale příšerné ceny. Takové ceny nejsou ani v Benátkách! Ostuda pohostinství v Krumlově! Moje skupina z Německa byla moc zklamaná," píše v recenzi Olina Koudelová, která zaplatila za jedno krumlovské pivo téměř 160 korun a za dvě cappuccina téměř 500.
Lépe si restaurace nevede ani na Mapy.cz, kde má 54 recenzí a průměrné hodnocení 1,6 hvězdičky z pěti. „Předražená past na turisty. Dvakrát kapučíno, kousek dortu a voda bratru za 1000 korun. Doporučuji vyhnout se obloukem a jít dál,“ napsal svou recenzi Tomáš Velický.
Redakce Drbny se pokusila kontaktovat i provozovatele restaurace, aby se ke kritice vyjádřili. Vedení restaurace však tuto možnost nevyužilo a redakci na její dotazy ani přes opakované výzvy oficiální vyjádření neposkytlo. Při písemné komunikaci však provozovatel restaurace Drbně naznačil, že před tím, než lidé začnou ceny kritizovat, měli by do restaurace zajít, ochutnat jídlo a porovnat její služby i umístění s konkurenčními podniky. Uvedl také, že ceny jsou napsané v jídelním lístku a každý se může sám rozhodnout, zda si jídlo a pití koupí.
Pro srovnání tak lze uvést, že při porovnání s okolními restauracemi, které jsou také situované přímo u říčního toku, jsou ceny v Leylarii i více než trojnásobné. Například v restauraci Krumlovský mlýn zaplatíte za pivo 85 korun, za vodu 110, za dezert 140 a cappuccino vás tam vyjde na 85 korun. V restauraci Babylon je pak pivo za 69, voda za 65, dezert za 130 a cappuccino za 75 korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Jestli restauratér přehledně uvedl dopředu cenu,ja vždy na zákazníkovi jestli jí chce akceptovat a nebo ne. Taky nepůjdu nakupovat do Pařížské a pak se divit,že jsou tam jiný cemy než na tržnici.
A ze by se nejdriv podivali do jidelniho/napojoveho listku???? Vzdyt je nikdo nenuti aby si tam objednavali.
Pořídili si hospodu, ale chodí jim tam lidi. :-( Tak ať se průvodci domluví a turisty varují předem.Majitelům to vadit nebude, protože je to jenom pračka na peníze.
Podívejte, kdo to vlastní. Sovětský podnikatel nyní z Azejrbajdzan, který dostal hodinky od Putina. Na co ta restaurace asi je ...
Jsou to nejen zloději, ale i trapáci. Největší zoufalství je si psát sami sobě kladné recenze. 99% recenzí 5/5 na ten zaplivaný lokál napsali lidi, kteří mají na Google jen tuto jednu jedinou recenzi :-D