Jihočeský kraj a Česká společnost ornitologická (ČSO) podepsaly memorandum o dlouhodobé spolupráci. Cílem je společně pečovat o přírodu v oblasti Zbudovských blat a Českobudějovických rybníků. Dohoda, která platí na půl století, má zajistit návrat vzácných druhů ptáků i obnovu cenných mokřadů.
Zástupci kraje i ornitologové považují dohodu za zásadní krok k ochraně krajiny. „Zbudovská blata a Českobudějovické rybníky jsou místa, která si zaslouží naši pozornost i konkrétní kroky. Memorandum nám dává pevný rámec pro spolupráci a jasně ukazuje, že máme společný cíl,“ uvedl hejtman Martin Kuba (ODS). Spolupráce má být praktickým nástrojem, který umožní lepší koordinaci i přípravu konkrétních projektů.
Zbudovská blata se v posledních letech stala ukázkovým příkladem obnovy krajiny. Česká společnost ornitologická zde v roce 2023 založila ptačí park a nyní se snaží o návrat druhové pestrosti. „Naším hlavním cílem je blata postupně vracet do původního stavu. Vykupujeme pozemky, vracíme vodu do krajiny a usilujeme také o obnovu meandrů Bezdrevského potoka,“ přiblížil Kryštof Chmel, správce ptačího parku.
Změny by měly pomoci zejména takzvaným lučním bahňákům – kolihám, břehoušům nebo bekasinám. Tyto druhy v oblasti dříve běžně hnízdily, ale kvůli vysušení mokřin a úpravám krajiny postupně vymizely. „Jedná se o deštníkové druhy, jejichž ochrana prospívá i dalším živočichům a rostlinám,“ vysvětlil Chmel.
Memorandum mimo jiné počítá se vznikem společného řídicího výboru, který bude zajišťovat hladkou spolupráci a sdílení informací. Obě strany se také dohodly, že vzájemná spolupráce bude trvat 50 let.
Význam mokřadů podle odborníků dalece přesahuje samotnou ochranu ptactva. Plní důležité funkce v krajině – zadržují vodu, ochlazují okolí a podporují biologickou rozmanitost. Právě proto Jihočeský kraj považuje spolupráci s ČSO za efektivní cestu k udržitelnému rozvoji území.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám