pátek 23. října 2020 Teodor

Za dostavbu dálnice D3 ve Středočeském kraji má bojovat petice. Reaguje na Babišovo setkání s odpůrci stavby

„Budu o tom, co říkají, ještě přemýšlet," řekl premiér Andrej Babiš po setkání s odpůrci stavby dálnice D3 ve Středočeském kraji. Reakcí na tato slova je online petice, kterou dnes spustila jihočeská ODS. Bojovat má za dokončení dálnice v trase a termínech, které připravila vláda. „Je nutné, aby jihočeští zástupci nemlčeli a řekli, že takhle to nejde," říká Martin Kuba.

„Dnešním dnem byla spuštěna petice pro dostavbu dálnice D3 ve středních Čechách. Přístupná bude online, protože nám nepřijde rozumné se teď scházet. Musíme ukázat, že existuje většina, která dlouho mlčí, ale teď už je nutné, aby jihočeští zástupci nemlčeli a řekli, že takhle to nejde. Jiná alternativa stavby neznamená, že by se stavba o rok nebo dva posunula, ale že žádná dálnice nebude,“ řekl předseda strany Martin Kuba, který chce petici předat premiérovi Andrejovi Babišovi.

Pod peticí Alternativy středočeské D3 je podle iniciativy podepsáno 11 obcí, 1500 občanů a šest spolků. Podle Kuby téměř polovina z nich nebydlí v obcích, jimiž by středočeská část D3 měla vést, nežijí ani v budoucí trase, ani ve středních Čechách.

„Přijde mi absurdní, že petice, kterou se zaštiťuje alternativa, má 1500 podpisů. V červenci 2019 tam bylo 1120 petentů, jenom 424 lidí je z dotčených obcí. V obcích, kterých se stavba dotýká, žije 47 tisíc lidí. Petici tak podepsalo sotva jedno procento z nich, necítili potřebu se k petici připojit. Děsí mě, že se pan premiér schází se zástupci nějakých 1500 lidí, kteří by měli Jihočechům říci, že dálnice sem nikdy nepovede," řekl Kuba.

„Budu o tom, co říkají, ještě přemýšlet.“

Premiér Babiš se začátkem září sešel s odpůrci takzvané západní varianty dálnice D3 na jih Čech a prodiskutoval s nimi možné jiné alternativy k připravované dálnici. Další schůzka by měla být v říjnu. „Budu o tom, co oni říkají, ještě přemýšlet," řekl Babiš.

Podle Kuby je technicky nemožné silnici I/3 ve středních Čechách rozšířit. Jak uvedl, premiérovo vyjádření je pro Jihočechy "šílené" a jediná možnost je vést D3 ve Středočeském kraji po navržené trase.

Středočeská část D3 by měla měřit 60 kilometrů. Kritikům vadí, že povede turisticky atraktivním Posázavím. Dálnice podle nich nevyřeší dopravní problémy regionu a bude sloužit pouze tranzitní dopravě. Projektu navíc vyčítají velkou ekonomickou zátěž. Doporučují proto spíše zvýšit kapacitu silnice I/3 a vybudovat obchvaty měst. Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) si stojí za tím, že dálnice D3 ve Středočeském kraji by měla vést přes Posázaví.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím by podle Babiše měla být hotová do roku 2028.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky D3, dálnice, Andrej Babiš, Martin Kuba, petici

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.