Počasí dnes26 °C, zítra31 °C
Čtvrtek 20. června 2024  |  Svátek má Květa
Bez reklam

Jindřichohradecké dráhy se chtějí zaměřit na turistický provoz, stále ale nemají osvědčení o bezpečnosti

Drážní úřad zatím stále nevydal osvědčení o bezpečnosti Jindřichohradeckým místním drahám (JHMD). Jejich zástupci přesto věří, že v červnu obnoví provoz. Bez osvědčení však vlaky nemohou na železnici. JHMD kvůli úpadku v říjnu 2022 dočasně ukončily provoz.

"Pracujeme na tom, abychom vyhověli drážním předpisům a mohli jsme bezpečně vyjet. Věříme, že to bude v červnu. Jakmile budeme vědět s jistou mírou bezpečnosti přesný datum, kdy vyjedeme, dáme ho vědět," uvedl Jan Kysela, který pracuje na reorganizaci JHMD.

Věřitelé zadlužené firmy JHMD schválili na lednovém zasedání u insolvenčního soudu v Českých Budějovicích reorganizaci společnosti. JHMD dluží přibližně 350 milionů korun. Kysela, který je jedním z věřitelů, slíbil, že reorganizaci dokončí do 120 dnů, což znamená do konce května.

Drážní úřad se žádostí o osvědčení o bezpečnosti stále zabývá. "Posuzování dokumentace a podkladů stále běží, řízení není uzavřeno. Součástí posuzování je kontrola jednotlivých vnitřních předpisů a splnění požadavků evropské a české legislativy v oblasti podmínek pro zajištění bezpečného provozování dráhy a systému bezpečnosti," sdělila mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Vlaky budou vozit hlavně turisty

Reorganizační návrh, který Kysela připravuje, počítá s tím, že by dráhu i vozy koupily obce. JHMD vlastní úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897.

Kysela novinářům řekl, že po reorganizaci JHMD zatím nepočítá s tím, že by fungovaly jako denní linkový provoz pro obyvatele, kteří žijí u železnice a dojíždí do zaměstnání. "Bavíme se o dopravní infrastruktuře pro turistický ruch. Nemíříme na model, který na železnici fungoval v minulosti," vysvětlil.

Dopravcem na jindřichohradecké úzkokolejce by mohla být společnost Gepard Express. Návrh smlouvy na tuto službu mezi Jihočeským krajem a společností Gepard Express se týká letošního turistického období od půlky června do konce října. Celoroční spoje mezi jednotlivými městy v lokalitě místo vlaků zajišťují od podzimu 2022 autobusy.

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jindřichohradecké místní dráhy

Štítky ČR, železnice, správa, soud, JHMD, Jihočeský, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jindřichohradecké dráhy se chtějí zaměřit na turistický provoz, stále ale nemají osvědčení o bezpečnosti  |  Doprava  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.