sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Modernizace letiště bude oproti původnímu záměru poloviční

Snížení modernizace letiště u Českých Budějovic na polovinu si vyžádalo zamítnutí dotace 400 milionů korun Evropskou komisí. Předseda představenstva a ředitel společnosti Letiště České Budějovice Ladislav Ondřich řekl v úterý novinářům, že s redukovaným návrhem Úřad pro civilní letectví souhlasí.

Původní plán počítal s investicí do letiště ve výši zhruba jedné miliardy korun, náklady po úpravě budou poloviční. „Oproti původnímu záměru se nebude stavět nový terminál a sejde i z rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy. Také se upustí od výstavby části bezpečnostních komunikací v areálu letiště,“ uvedl Ondřich.

Letiště chce získat licenci pro mezinárodní veřejný provoz v roce 2014 nebo 2015 a redukce modernizace by podle Ondřicha neměla záměru bránit.

Vlastníkem pozemků a budov letiště je Jihočeský kraj, který se rozhodl pokračovat v modernizaci letiště i přes zamítnutí dotace Evropskou komisí a hledá strategického partnera, který by do modernizace investoval.

Vloni se na letišti odbavilo 8323 letů, což je zhruba stejné množství jako v minulých letech. Letiště zahájilo svůj provoz v roce 1937. Fungovalo pak do roku 2005 jako vojenské letiště, když jeho činnost armáda od devadesátých let utlumovala.

Město České Budějovice a Jihočeský kraj založily společnost Letiště České Budějovice a od 1. dubna 2006 začal civilní provoz. Licenci pro neveřejný mezinárodní provoz má od roku 2007.

Napsal Dobrin Stojcev, Mediafax

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.