pátek 18. června 2021 Milan

Jihočeská filharmonie chystá první koncerty, venku a zdarma

Jihočeská filharmonie začne příští týden znovu pořádat koncerty. První budou venku, v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. V létě vystoupí orchestr na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově i přehlídce Třeboňská nocturna. Koncem června nastoupí k tělesu nový šéfdirigent, Miran Vaupotić z Chrovatska, nahradí Jana Talicha.

První koncerty budou 2. až 4. června, přesné termíny závisí na počasí. Hudba zazní v Českých Budějovicích na Piaristickém náměstí, Sokolském ostrově a v Hluboké nad Vltavou. „Rozhodli jsme se, že půjdeme ven tak, jako jsme to udělali loni a osvědčilo se nám to. Zadarmo zahrajeme lidem na třech místech, odlehčený program, ale klasický; bereme to vážně, není to žádná parodie na hraní," řekl ředitel filharmonie Otakar Svoboda.

Přes léto se orchestr s 39 hráči představí v Krumlově či Třeboni. Připravuje i svůj festival Jihočeská intermezza, na zámcích Nové Hrady nebo Kratochvíle. Na podzim pojede na zájezd do Chorvatska, příští rok zřejmě do Jižní Koreje a Ruska.

V květnu skončila přestavba hlavního sálu orchestru, což je budějovická koncertní síň v bývalém kostele svaté Anny. Změnila se akustika, zmizel balkon, firma opravila varhany, vyměnila vzduchotechniku. Počet míst klesl z 213 na 180. V síni vznikne i nahrávací studio. Náklady byly 37 milionů korun. Sál chce Svoboda otevřít v září slavnostním koncertem, kde by měla hostovat americká jazzová zpěvačka a držitelka Grammy Cécile McLorin Salvantová.

Loni a letos natočila filharmonie přes 20 koncertů, které vydala v edici Covid. Nahrávky rozdává abonentům, kteří kvůli koronaviru přišli o program běžné sezony. Zatím si je vyzvedlo kolem 300 z nich.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ilustrační foto/ Jihočeský filharmonie

Štítky filharmonie, kultura, koncert

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.