pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Jihočeské divadlo dostane od města více peněz. Část zisku z točny musí dát Krumlovu

Rekordní částku 457 milionů korun pošle v příštím roce budějovická radnice na své příspěvkové organizace. Největší podíl získá Jihočeské divadlo, jenž dostane 142 milionů korun, což je o 13 milionů více než loni. Důvodem je mimo jiné novinka v podobě odvádění části zisku ze vstupného na účet krumlovské radnice.

Finance na příspěvkové organiace schvalovali v pondělí českobudějovičtí radní. Částka 457 milionů korun je podle náměstka primátora Petra Holického (ANO) rekordní, ve srovnání s rokem 2021 je objem peněz o zhruba 19 milionů korun vyšší. 

„Největší část míří do Jihočeského divadla, kde se počítá se 142 miliony korun,“ uvedl Holický. Ten upřesnil, že jde o provozní náklady, které pokrývají energie, mzdy či údržbu. 

Ve srovnání s loňským rokem získá v tom příštím Jihočeské divadlo o 13 milionů korun více. Ředitel Lukáš Průdek pro Budějckou Drbnu vysvětlil důvody navýšení. Divadlo letos zažilo úspěšný rok a díky otáčivému hledišti v krumlovské zámecké zahradě dohnalo ztrátu za prvních šest měsíců. Pomohl také příspěvek od ministerstva kultury. Díky tomu divadlo část peněz z letošního příspěvku městu jako zřizovateli vrátilo. „Zažádali jsme tak o snížení příspěvku na letošní rok na celkovou výši 101 milionů korun,“ popsal Průdek. 

Peníze pošlou také do škol či domovů pro seniory

Z ušetřených peněz nyní Jihočeské divadlo požádalo o navýšení o 13 milionů na příští rok. Důvodů je více. „Čeká nás navýšení nákladů, které nejsme schopni ovlivnit. Město Český Krumlov na nás od ledna uvalí desetiprocentní poplatek z prodeje vstupenek před otáčivým hledištěm, což je částka přibližně 4,5 milionu korun,“ popsal ředitel s tím, že divadlo získává v průměru na vstupném z otáčivého hlediště 40 milionů korun.

Krumlovská radnice žádat peníze může, důvodem jsou mimo jiné náklady spojené s pořádáním kulturních akcí. Ředitel si myslí, že v souvislosti s představeními na točně městu náklady nevznikají, ale divadlo požadavek musí respektovat. Průdek počítá také s vyššími odpisy po rekonstrukci otáčivého hlediště, a zároveň dojde k navýšení cen za energie a materiál. 

Kromě Jihočeského divadla pošle budějovická radnice dalších 85 milionů korun do oblasti sociálních služeb a 164 milionů do školství. Peníze jdou do škol nebo třeba domovů pro seniory. Celkem 61 milionů korun zamíří do příspěvkové organizace Sportovní zařízení města České Budějovice.

Hodnocení článku je 54 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Otáčivé hlediště Český Krumlov

Štítky české budějovice, kultura, jihočeské divadlo, rozpočet, jižní čechy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.