Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 10. února 2023, 09:32
Přijďte se podívat na vývoj reklamy, propagace a grafiky zachycené na dobových originálech plakátů a tiskovin společnosti Škoda Auto z archivu milevského sběratele Martina Kupce. Výstava se koná od 3. 2. do 4. 6. 2023 v hlavní budově Jihočeského muzea (Dukelská 1, České Budějovice). Otevřeno je od úterý do neděle, včetně svátků od 9:00 do 17:30 hodin.
Zajímavé formáty, způsoby vizualizace, atraktivní motivy a kreativita tvůrců reklamy pro tuzemský i zahraniční trh od roku 1945 do současnosti zaujmou jak příznivce značky Škoda, tak i milovníky automobilové historie. „Začalo to nevinně přibližně před jedenácti lety. Vůbec prvním plakátem byla Škoda 100. Mělo jít o vzpomínku na dětství, neboť jsme tento vůz měli doma,“ přibližuje autor výstavy.
Poválečná doba až zhruba do konce padesátých byla v tištěné reklamě převážně ve znamení kreslených a kolorovaných motivů. Tento způsob ztvárnění byl tehdy velmi módní. Za nejvýraznějšího kreslíře vozů Škoda platil tenkrát výtvarník a designér František Kardaus. Šedesátá léta byla ve znamení celkového společenského i politického uvolnění, což se projevilo také v oblasti reklamy. V případě Škodovky vznikly v té době atraktivní ateliérové snímky vozů tehdejší novinky – Škody 1000 MB. Ateliérové zpracování dávalo svým způsobem vozu více vyniknout. Zároveň vznikla například kolekce dnes raritních plakátů, prospektů a letáků Škody 1000 MB pořízených v pařížských ulicích při světové premiéře tohoto typu v roce 1964. Sedmdesátá a osmdesátá léta měla zase svoji specifickou grafiku v duchu tehdejších módních trendů. Tuzemští tvůrci se snažili držet krok s dobou, což nebylo zvláště v období uzavřené a zestátněné ekonomiky vždy jednoduché.
A jak to bylo s érou reklamy Škody po listopadu 1989? „Otevřel se nám všem svět a Škoda si začala zahraniční reklamu dělat sama. Současně došlo k privatizaci automobilky, přišel Volkswagen a s ním i nový marketingový styl i přístupy. S postupující globalizací vše směřuje k určitému vizuálnímu sjednocení prezentace značky. Prospekty jsou až na výjimky v jednotném stylu – graficky i rozměrově. V menší míře se stále tisknou i plakáty, poslední byly vydány v roce 2020 k 125. výročí založení Škody Auto a jsou velice vydařené," říká Martin Kupec.
Vedle geniálních kreseb zmíněného Františka Kardause ztvárňujících tudory, sedany a spartaky pokládá autor výstavy za nejzajímavější ještě sérii plakátů dnes již legendární Škody Felicia a známé Škody Octavia z roku 1961. Jsou pozoruhodné grafickým zpracováním včetně písma i zvolením celkového motivu, jímž se stal v prvním případě Karlův most v Praze a v druhém byl vybrán atraktivní zimní horský motiv. Tyto plakáty jsou navíc dnes již prakticky nesehnatelné.
Nejen během trvání výstavy si můžete na recepci Jihočeského muzea zakoupit i novou publikaci Martina Kupce "Škoda - automobily na plakátech a v prospektech, 1945-2022". V knize najdete velkou autorovu sbírku historických plakátů a prospektů této nejznámější české automobilové značky. „Na přípravě publikace jsem spolupracoval také s Archivem společnosti Škoda Auto / Škoda Muzeem, kde jsem konzultoval obrazové i textové části s kolegy z tamního archivu,“ upřesňuje Martin Kupec.
Zakoupit si můžete také modely vozů Škoda ze stavebnice Cobi v měřítku 1:35 (70 a 77 kostiček), konkrétně: Škoda Fabia z r. 2019 (červená barva), Škoda Scala 1.0 TSI (červená barva) a Škoda Scala 1.5 TSI (bílá barva).
Více informací najdete na webu Jihočeského muzea.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.