Počasí dnes24 °C, zítra25 °C
Neděle 28. dubna 2024  |  Svátek má Vlastislav
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Muzeum v Českém Krumlově ukazuje kroje z pěti významných oblastí

PR článek

Od 30. května do 22. října 2023 hostí Regionální muzeum v Českém Krumlově výstavu Jihočeské lidové kroje. Ta ukazuje tradiční lidový oděv jižních Čech. Zaměřuje se na pět významných oblastí v Jižních Čechách, které mají výrazný etnografický význam.

Návštěvníci muzea skrze kroje poznají Doudlebsko, Blatsko, Táborsko, Prácheňsko a Pošumaví. Největší prostor je věnován místnímu doudlebskému kroji. Kromě kompletních krojů si lidé mohou prohlédnout také různé části oděvů a doplňky. Nechybí ani černobílé fotografie, které přinášejí autentický pohled do minulosti a zachycují život obyvatel v době, kdy se kroje nosily.

Černobílé fotografie zachycují život obyvatel 

Tradiční lidový oděv se nosil na území jižních Čech v 19. až v první třetině 20. století. Lidový oděv nebo lidový kroj představuje historicky cenný doklad kultury života venkovského obyvatelstva. Jižní Čechy jako zemědělská oblast představují velice zajímavý region, kde mnohé prvky tradiční kultury přetrvaly až do 20. století.

V Jihočeském kraji se nyní vyděluje několik výrazných národopisných oblastí, charakteristických kromě jiného lidovým krojem. Výstava představuje pět typů lidového oděvu z oblastí Doudlebska, Blat, Táborska, Prácheňska a Pošumaví. Každý region je zastoupen ženským krojovým kompletem, který přesně odráží charakteristické rysy daného regionu. Kromě kompletních krojů si návštěvníci mohou prohlédnout také různé části oděvů a doplňky, jako jsou čepce, vínky, pleny, šátky a opasky. Tyto předměty doplňují celkový obraz a poskytují detailní pohled na tradiční oděvní kulturu jižních Čech.

Regionální muzeum v Českém Krumlově se nachází v Horní ulici čp. 152 v impozantní budově bývalého jezuitského gymnázia. Tato nejstarší raně barokní budova ve městě s dekorativním západním průčelím byla postavena na místě šesti starších měšťanských domů v letech 1650 - 1652. Společně s kolejí (kolegiem) a divadlem tvořila dominantní komplex budov jezuitského řádu, povolaného do Českého Krumlova Vilémem z Rožmberka v roce 1582. V roce 1732 byla k objektu dostavěna seminární kaple sv. Josefa, odstraněná při rekonstrukci po roce 1970. Stálé expozici, věnované sbírkám z oboru archeologie, dějin umění a řemesla, národopisu, ale také historické farmacie, vévodí unikátní keramický model města – největší svého druhu na světě.

Každá z oblastí je svým způsobem zajímavá a výrazná. Jihočeská Blata jsou proslulá charakteristickou barevnou výšivkou s typickým motivem „rožmberské růže“, v okolí Tábora se prosadila křehká bílá prolamovaná výšivka zdobící především sukně a zástěry. Bílá výšivka zdobila také kroje na Prácheňsku.

Doudlebské kroje na první pohled upoutají podomácku vyrobenými krojovými součástkami z tradičních materiálů, jako je len a vlna v kombinaci s pestrobarevnými šátky, plenami a zástěrami. Oblast Pošumaví byla křižovatkou a kombinací vlivů sousedního Rakouska a Bavorska s vnitrozemskými regiony, především Prácheňskem a Doudlebskem. V rámci výstavy Jihočeských lidových krojů věnuje Regionální muzeum v Českém Krumlově největší prostor místnímu doudlebskému kroji.

Černobílé fotografie, které jsou součástí výstavy, přinášejí autentický pohled do minulosti a zachycují život obyvatel Českokrumlovska v době, kdy se lidové kroje běžně nosily.

Fotografie dokumentují nejen kroje, ale také lidovou architekturu, různá řemesla a každodenní činnosti, které byly součástí života lidí v této oblasti. Návštěvníci se mohou těšit také na výtvarné umění. Výstavu doplňují obrazy jihočeských scenérií od renomovaných autorů. Jmenujme například Jana Rafaela Schustera, Josefa Jakší, Otu Bubeníčka, Jana Kojana, Miloslava Holého a mnoho dalších.

Spolupráci na výstavě přijaly a zápůjčky poskytly organizace Alšova jihočeská galerie, Blatské muzeum v Soběslavi a Veselí nad Lužnicí, pobočka Husitského muzea v Táboře, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Museum Fotoatelier Seidel, Muzeum Jindřichohradecka, Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích, Muzeum středního Pootaví Strakonice, Prachatické muzeum, Prácheňské muzeum v Písku, Státní hrad a zámek Český Krumlov, Státní oblastní archiv v Třeboni, oddělení správy fondů a sbírek Český Krumlov.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Muzeum v Českém Krumlově ukazuje kroje z pěti významných oblastí  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.