Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Hvězdou jazzového festivalu v Budějcích je pianista a skladatel Neil Cowley. Doprovázel i Adele

PR článek

Skutečně hvězdné obsazení bude mít 15. ročník Jihočeského jazzového festivalu, který se uskuteční ve dnech od 20. do 26. července v Českých Budějovicích a v Hluboké nad Vltavou. Největším lákadlem festivalu je jednoznačně Neil Cowley Trio, které vystoupí 25. července. Věhlasný Neil Cowley je mimo jiné i dvorním pianistou zpěvačky Adele. Festival v rozhovoru představil jeho ředitel Jan Nedvěd.

Letošním hlavním tahákem bude určitě britský pianista a skladatel Neil Cowley. Můžete představit tohoto muzikanta a jeho tvorbu?
Cowley studoval klasický klavír na Londýnské královské akademii. V 10 letech hrál Šostakoviče v nejslavnější londýnské hudební aréně. Od klasiky ale záhy zběhl a začal poslouchat a hrát RnB, soul a funk. V té době hrál v několika kapelách, zajímaví byli The Brand New Heavies, Zero 7 nebo jeho duo Fragile State. Po třicítce věku se vrátil ke klasickému pianu a založil Neil Cowley Trio. Hrají takovou svou směs jazzu a rocku, někdy s ostrými riffy, jindy s romantickou melodií. A je tam hodně cítit to klasické piano. Díky tomu si získali spoustu posluchačů napříč žánry. Dodnes natočil několik alb a dostal za ně řadu cen, např. cenu BBC 2007 za nejlepší jazzovou desku za album Displaced. Vedle toho ještě stíhá skládat muziku pro televizi a dokumentární pořady. Neil má nejlepší klasické hudební vzdělání a přitom cítí blues a je doma v jazzovém frázování. V tom je jeho kvalita a síla. Navíc to není jenom skvělý pianista, ale taky velký bavič a showman. Věřím, že se na Piarisťáku budeme všichni skvěle bavit.

Je pravda, že jde o dvorního pianistu Adele?
Neil hrál na piano na dvou prvních albech Adele. Za první, s názvem 19, dostala Adele Grammy za nejlepšího nováčka. Druhé, s názvem 21, dostalo šest Grammy a stalo se nejprodávanějším albem 21. století. Cowley se díky této spolupráci dostal do širšího povědomí fandů populární muziky. Díky albu 21 se stal asi nejvíc poslouchaným pianistou na světě. Ty velké popové hvězdy mají okolo sebe vždycky úplně nejlepší muzikanty na světě, mohou si dovolit je zaplatit, ale také si je umí najít a vybrat. Někteří z nich sami dělají zajímavější muziku než ty hvězdy. Podle mně to pro Cowleyho a Adele platí také.

Na jaké další hudebníky se mohou těšit návštěvníci festivalu?
Letos představíme na hlavním festivalu 17 kapel. Kromě jiných to budou skvělí Hlaskontrabas Oktet, výborná Američanka Allison Wheeler, klasické blues Four in Blue s Ondřejem Konrádem. Ve městě zahraje a zazpívá Nerez @ Lucia. Většinou jsou popisováni jako folková skupina, ale bossa nova, kterou skládali se Zuzanou Navarovou, patří k tomu nejlepšímu, co tady v hudbě vzniklo před rokem 1989. Před Neilem Cowleym v pátek bude hrát duo z Vídně Bartolomey a Bittman, dva klasici, kteří klidně dají vedle sebe Paganiniho a Jimiho Hendrixe. V sobotu se uskuteční koncert Big Bandu Josefa Vejvody, který zároveň slaví osmdesátku. A pro fandy nejlepšího soudobého jazzu bude sobotní finále se sestavou Herak/Bulatkin Q feat. Seamus Blake. Saxofonista Blake se narodil v Anglii, vyrůstal ve Vancouveru a po absolvování Berklee College of Music v Bostonu se usadil v New Yorku. Vydal víc než 20 desek a hrál s velkými jmény, také s Rogerem Watersem na koncertech s hudbou Pink Floyd. Spolu s vibrafonem Miro Heráka a pianem Dana Bulatkina hrají nejlepší současný jazz, navíc trochu říznutý lidovkou a cikánskou muzikou. Program celého festivalu najdete ZDE. 

Kdo bude festival zahajovat?
července v 19.00 v Hluboké nad Vltavou JR Big Band Václava Hlaváče. Vystoupí s nimi i hosté – trumpetista Míra Surka a saxofonista Štěpán Markovič. Rádi na festivalu představujeme místní kapely a muzikanty, kterých je v jižních Čechách hodně. Budějovický big band Václava Hlaváče má historii dlouhou několik desetiletí, Míra Surka je Hlubočák a Štěpán Markovič bydlí v Týně nad Vltavou. I když zahajovací předkoncert už máme vlastně za sebou. Začátkem června hrál ve dvoře restaurace Kozlovna U Zelené ratolesti v Budějcích Laco Deczi se svou kapelou. Byl to moc fajn večer. Dohodli jsme se, že z červnového předkoncertu uděláme asi tradici pro příští ročníky.

Na koho osobně se těšíte nejvíce vy?
Samozřejmě na Cowleyho a jeho show. Skvělí jsou taky Hlaskontrabas Oktet, kteří dostali cenu za nejlepší jazzovou desku roku 2024. Čtyři kontrabasy a čtyři výborné zpěvačky. To je taková až magická věc a ta muzika má krásnou atmosféru. A moc se těším na duo Bartolomey & Bittman z Rakouska. Objevili jsme je loni v Salzburgu na festivalu klasické hudby. Koukal jsem, jak dva kluci s violoncellem a mandolínou dokážou utáhnout velké pódium. Hrají muziku, v níž je slyšet hard rock, jazz a samozřejmě klasika. Sami říkají, že při koncertech, když cítí odezvu publika, se zlepšují víc než na zkouškách. Od loňska jsem je neslyšel a těším se moc.

Festival se uskuteční na několika místech a scénách. Kde všude se tedy bude hrát?
Začínáme v Hluboké nad Vltavou u kostela 20. července. Další den se stěhujeme do Zátkovy vily v Budějovicích. Láďa Faktor je jeden z nejlepších jihočeských muzikantů vůbec. A k jazzu má hodně blízko. Už léta se s ním domlouvám, že by bylo fajn, kdyby vystoupil na festivalu. Letos to tedy klapne. On navíc bude mít možnost představit zrekonstruovanou Zátkovu vilu. Kapela Free Tenors s výborným rakouským saxofonistou Harry Sokalem se tam bude podle mého skvěle hodit. Poté se stěhujeme do centra města. Ve všedních dnech proběhnou koncerty na Sokoláku, na plácku u Rabenštejnské věže, dále v kostele na Piaristickém náměstí. 23. července bude bluesová scéna v Úsilném Pod Kaštany po skvělém ohlasu, který tam měl loňský bluesový večer. A páteční a sobotní finále jako vždy na Piarisťáku v Budějovicích.

Kdo je pořadatelem akce a kdo ji podpořil?
Pořadatelem akce je již 15 let společnost Jihočeský Jazzový Festival. Za tu dobu se nám podařilo v Budějovicích ukázat ty nejtěžší jazzové váhy, jména jako např. Eddie Palmieri, Jazzanova, David Sanborn, John Medeski, João Bosco, Richard Bona, Jacky Terrasson, Jean-Luc Ponty, Erik Truffaz, Avishai Cohen, Bobby Watson, Nicholas Payton, Biréli Lagrène, Fred Wesley, Pee Wee Ellis, Courtney Pine, Cyrille Aimée, Randy Brecker, Joey DeFrancesco nebo Victor Bailey. To je seznam, který by nám mohl závidět nejeden světový festival. Nešlo by to samozřejmě bez podpory našich sponzorů. Hlavní partner je Město České Budějovice, které náš festival dlouhodobě zařazuje mezi nejvýznačnější akce a významně nás finančně podporuje. Poděkování za dlouholetou spolupráci patří také Jihočeskému kraji. Dalším hlavním sponzorem jsou firmy holdingu Mane a hotel Rezidence Nové Hrady. A podporuje nás taky řada jihočeských firem, které jsou s námi už řadu let a patří jim za to naše poděkování. Důležitá je také pomoc řady budějovických fandů, našich kamarádů a příbuzných, kteří s organizací koncertů pomáhají. Hlavní tíha ale leží na Jirkovi Grauerovi. Ten v podstatě organizuje celý festival, stará se o muzikanty a skvěle navíc konferuje. Bez něj by festival nebyl.

Váš festival je známý tím, že podporuje i místní muzikanty. Platí to i letos?
Ano, festival od jeho počátku podporuje i místní hudební scénu a nejraději máme nové projekty. Proto hlavní pódium otevírá v pátek 25. 7. se svou premiérou velmi zajímavé uskupení Jan Kubeš Trio se zpěvačkou Petrou Chlebníčkovou. Sobotní pódium pak otevře kapela skládající se z mladých studentů českobudějovické konzervatoře a londýnské hudební univerzity Guildhall. Tin Can Collective měl svůj první koncert v červnu 2025, ale šlape jim to parádně. A pak je tu ještě třetí kapela. Devítičlenná Wonder Brass Company, kterou tvoří studenti Ježkárny, z nichž část pochází z Budějovic. Bude to jejich budějovická premiéra.

Jaké bude vstupné? A kde je možné zakoupit vstupenky?
Vstupenky na hlavní koncerty na Piaristickém náměstí v pátek a v sobotu stojí symbolických 200 Kč na osobu. Bude možné si je koupit na místě nebo nejlépe online na webu Jihočeský Jazzový Festival 2025. Ostatní koncerty festivalu jsou bez vstupného.

Kdo je autorem té hravé grafiky na festivalovém plakátu?
Návrh grafiky udělal náš kamarád, malíř Hynek Fuka. V zimě jsem si od něj kupoval krásný obraz se starým gramofonem, na kterém se točí pes v klobouku, v saku a s vestou. His Master's Voice, jak se psalo a kreslilo na starých gramofonech. Nebo podle té krásné písničky Petra Skoumala o tom, jak starý pán sedí a poslouchá jazz. A na desce se točí pes. Pro obraz jsem si jel na chalupu do Novohradských hor, kde Hynek bydlí. Když jsme pili kafe, prohlíželi jsme si jeho obrazy. Jsou na nich „lhotákovské“ krajiny s letadly nebo prvorepublikové automobilové závody. A také venkovští muzikanti, jak hrají při Masopustu. To se mi tak líbilo, že jsem Hynka požádal, jestli nám nechce udělat grafiku na festival. Zanedlouho se ozval, že něco má. A bylo tam všechno – ti venkovští muzikanti, lidi, kterým se ta muzika líbí. I ten Piarisťák. Poprvé jsme ho ukázali divákům na koncertu Laca Decziho začátkem června. A dneska ho máme na všech grafických materiálech festivalu. Asi uděláme pár tisků plakátu s Hynkovým obrazem, pokud si ho mezi koncerty na festivalu budou lidé chtít koupit.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jihočeský jazzový festival, kultura, hudba, jazz, Adele, koncert, Neil Cowley, Jan Nedvěd

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.