Šangri-la, tajemné místo blaženosti, najdete v Jihočeském muzeu

Středomoří si vymyslelo bájnou Atlantidu, křesťané posunuli ráj, který si zaslouží až po smrti, na nebesa, ale Himálaj ukrývá sen Šangri-la. Krajinu opojné blaženosti a věčného blahobytu ležící pod ledovým trůnem božstev. Objevit ji nyní můžete i v Českých Budějovicích.

Výstava Šangri-la Budějckou Drbnu okouzlila. Celé třetí patro muzea se proměnilo v orientální i horské země. Chvíli si připadáte jak na indickém tržišti, pak vás dostane atmosféra muslimské mešity a rozjímání nad vlastním životem vás nemine v poklidném Nepálu. Autentické nahrávky, nádherné fotky, videa a zajímavě vytvořené expozice vás nenechají ani na chvíli vydechnout.

Při vstupu na výstavu můžete vyznat úctu Dalajlámovi a přečíst si poutavé vyprávění o setkání autora výstavy, cestovatele Rudolfa  Švaříčka s duchovním vůdcem Tibetu. Naplněni pozitivním myšlením vstupujete do první části expozice. Indie, země, která se musí buď milovat, nebo nenávidět. Chaos, ruch, vůně, barvy a především živočišnost dýchá ze všech fotek, které zde s tradiční hudbou vytvářejí tu správnou živelnou atmosféru, kterou Indie nepochybně má.

Klid do duše vnese atmosféra další země, které se přezdívá Domov sněhu. Nepál vám spolu s královským Káthmándú otevře svou náruč a nechá vás nahlédnout mezi stovky zde žijících národností a kast. 

ČTĚTE TAKÉ: Výstava Šangri-la přenese do Himálaje. Otevřela ji bhútánská královna matka

Nejstarší duchovní proud, animismus, objevíte v další části expozice. Obyvatelé džungle uctívají vše na zemi jako živé. I věci mají svou duši. V houštinách zde objevíte tygra nebo hada.

Země, kam ještě nestihla dorazit globalizace, ještě existuje. Vy ji poznáte díky výstavě Šangri-la. Dračí země, tedy Bhútán, vás překvapí svou krásou.

Cestu do Tibetu podniknete i bez drahé letenky. Uvidíte zde buddhistické stúpy, vitríny uchovávající obřadní předměty a relikvie, stavení s autentickým nábytkem, kde můžete na chvíli spočinout a rozjímat.

Téměř závěrečná část výstavy je věnována peklu a ráji. Zamyslíte se zde nad vlastním životem. Kam budou směřovat vaše kroky? Je lepší skončit v pekle, nebo v ráji? Hřešit je přece božsky krásné.

Posledním místem, které navštívíte, je ledová jeskyně, kde zažijete chlad na vlastní kůži. Pod nehty se vám dostanou i velkoplošné fotografie z výstupu na Mount Everest.

Budějcká Drbna doporučuje nechat si na jednu z nejlepších výstav, jakou kdy Budějce hostily, alespoň dvě hodiny.

Výstavu bude možné navštívit až do konce roku 2015.

Šangri-la

Úterý, 12. května 2015, 16:29

Šangri-la
Šangri-la

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výstava, muzeum, Himálaj, České Budějovice, Atlantida, Nepál, Indie, Tibet, Bhútán, Mount Everest, Káthmándú

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.