sobota 1. října 2022 Igor

Do Budějc opět zavítá Ekofilm

Soutěžní promítání, filmové přehlídky, programy pro školy i odborný program. Tak bude vypadat program 37. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Ten se koná 3. až 9. října v Českých Budějovicích, Českém Krumlově a Třeboni. Akci vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí. Organizátorem je občanské sdružení Ekofilm.

Do soutěže bylo přihlášeno přibližně 200 filmů. Snímky již prošly rukama výběrové komise festivalu a vybraných 59 filmů komise rozdělila do soutěžní sekce, informativní sekce a sekce filmů na přání, které budou k dispozici divákům ve festivalovém centru na vyžádání.

 „Ministerstvo letos také podporuje Ekofilm 6 miliony korun, jelikož jde o akci s velkou tradicí. Nejde jen o filmy samotné, ale také o témata, která snímky přinášejí, a o diskuse, které po filmech následují,“ řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Ten také na akci udělí cenu Ministerstva životního prostředí českému filmu.

O hlavní ocenění Velkou cenu Ekofilmu 2011 se budou ucházet snímky z 35 zemí – své zastoupení má například Jihoafrická republika, Šalamounovy ostrovy, Nový Zéland, Ekvádor. Nejvíce filmů přihlásilo Německo (48), dokonce více než čeští autoři (46), dále přišlo 14 pořadů z USA a 12 ze Slovenska.

Letošním symbolem festivalu je rašící borovice, protože rok 2011 byl OSN vyhlášen Mezinárodním rokem lesů. Program se tedy zaměřuje především na stromy a lesy ve všech podobách, pralesy, městskou zelení, ale i další témata. „Les je jeden z klíčových ekosystémů naší planety.

Jak všichni víme, na péči o něj logicky existuje řada názorů a na toto téma také množství snímků. To jen dokazuje 202 přihlášených a 59 soutěžních filmů letošního ročníku Ekofilmu – u příležitosti Roku lesa organizačnímu týmu festivalu podařilo získat pestrou a hodnotnou sestavu filmů. Diváci se mají na co těšit,“ zve ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Filmy budou hodnotit dvě poroty, ve kterých zasednou publicisté, producenti, ekologové i režiséři z Česka, Nového Zélandu, Slovenska a USA. Porotci udělí celkem 12 cen. Čestným prezidentem festivalu bude letos Radomír Dočekal, producent, dlouholetý ředitel filmového studia Barrandov a člen představenstva Asociace producentů.

Ekofilm nabídne kromě soutěžní přehlídky i celou řadu dalších zajímavých programů, semináře a besedy s našimi i zahraničními hosty, výstavy, koncerty, divadla a další program. Na jih Čech tak již brzy dorazí Dan Bárta, Jaroslav Dušek, Jiří Menzel, Květa Fialová a zúčastní se akcí spojených s Ekofilmem. 

Vstup na celou akci je stejně jako v předchozích letech zdarma, výjimku tvoří vstupné na divadelní představení. Festival nabídne kromě soutěžní přehlídky i celou řadu dalších zajímavých programů, semináře a besedy s našimi i zahraničními hosty, výstavy, koncerty, divadla a jiné doprovodné akce.

Zahájení festivalu je naplánováno na pondělí 3. října. Ve 14 hodin odstartuje na náměstí Přemysla Otakara v Českých Budějovicích program pro rodiče s dětmi, v 16 hodin se můžete připojit k dalším cyklistům při výletu na Hlubokou.  V 18 hodin uvede Jaroslav Dušek koncert skupiny The Tap Tap a ve 20.30 proběhne zahájení promítání festivalu v kině Kotva, a to zvláštním uvedením filmu Yanna Arthuse Bertranda O lesech a lidech, který vytvořil pro OSN jako oficiální film pro Mezinárodní rok lesů. 

Na náměstí budou hrát budějovičtí Swing Trio Avalon a Jakub Šafr. Slavnostní zakončení proběhne v sobotu 8. října od 19:30 v českokrumlovském Městském divadle, kde festival promítne v neděli 9. října. od 9 do cca 13 hodin i kolekci vítězných filmů.

Podrobný program najdete na www.ekofilm.cz

Autor: Olga Píšová, Budějcká Drbna
Foto: Olga Píšová, Budějcká Drbna
 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Daniela Wagnerová

:) moc se těším

čtvrtek, 29. září 2011, 10:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.