pondělí 1. června 2020 Laura

Jihočeské divadlo má nového ředitele - Lukáše Průdka

Ředitelem Jihočeského divadla je ode dneška dvaatřicetiletý Lukáš Průdek, syn režiséra Josefa Průdka. Rodák z Českých Budějovic, absolvent pražské DAMU, který naposledy působil v Dejvickém divadle. Ve funkci vystřídal senátora Jiřího Šestáka.

„Nejsem pan Šesták, a tak je jasné, že ze své povahy budu dělat mnoho věcí jinak. Například jsem osobou zcela apolitickou, mým hlavním cílem je, aby za Jihočeské divadlo mluvily především jeho umělecké výsledky a vzdělávací a společenský přínos, který pro svůj region má,“ řekl Lukáš Průdek.

Mezi jeho priority patří budoucnost Otáčivého hlediště v Českém Krumlově, modernizace budovy Jihočeského divadla, hledání vícezdrojového financování nebo třeba rozšíření marketingových aktivit cílených na zahraniční diváky.

Výpadek sezony divadlo po odstranění nynější točny v Českém Krumlově, po kterém léta volá výbor UNESCO, nepředpokládá. V komisi pro řešení otáčivého hlediště všechny zúčastněné strany dospěly ke kompromisnímu řešení. Nová, demontovatelná točna se dá vybudovat po sezoně. Průdek věří, že budoucnost otáčivého hlediště se v dohledné době vyřeší.

„Oficiální vyjádření UNESCO jsme my ani ministerstvo kultury po srpnové návštěvě komisařek v Krumlově zatím nedostali. UNESCO může k problematice otáčivého hlediště vydat doporučení, která nemůžeme předvídat, a tak nezbývá než čekat,“ uvedl ředitel.

Podstatu vícezdrojového financování lze podle něj naplnit jen tak, že divadlo bude mít více zřizovatelů. V ideálním případě by měly být tři: ministerstvo kultury, Jihočeský kraj a město České Budějovice. Další část nákladů musí pokrýt divadlo svými tržbami a penězi od sponzorů. Ti se podle Průdka dají najít především pomocí významných a úspěšných projektů.

Generálním hudebním ředitelem opery podle něj zůstane Mario De Rose. „Pod jeho vedením roste nejen kvalita orchestru, ale i potěšení hráčů ze svěřené práce. Hráči totiž vědí, že pod Mariovým vedením má práce význam i pro jejich vlastní umělecký rozvoj,“ uvedl nový šéf Jihočeského divadla.

V pátek divadlo uvedlo světovou premiéru skladby Stabat Mater Josého Cury, což bude už třetí spolupráce s tímto světoznámým tenorem a renesančním člověkem. Divadlo získalo pro spolupráci i jiné významné zahraniční umělce a do budoucna chystá další projekty přesahující hranice regionu, které budou mít minimálně celostátní význam.

„Bez Mariovy účasti bychom tyto projekty posilující prestiž města a kraje nemohli uskutečnit. Mít svého 'superMaria' se rozhodně vyplatí,“ konstatoval Lukáš Průdek, který je také zvědavý na premiéru Psa baskervillského před otáčivým hledištěm v režii Petra Zelenky a také světová premiéra inscenace Poker Face bude podle něj lahůdkou. Divadlo ji bude uvádět na nově otevřené studiové scéně Na půdě.

Z repertoáru Malého divadla nový ředitel vřele doporučuje hru Jak jsem byl Cyrano. Velká očekávání v něm vzbuzuje také Baron Prášil na otáčivém hledišti. Figarova svatba, Aida a Labutí jezero jsou připravované pecky operního a baletního souboru. „Bude to krásná sezona,“ míní nový ředitel jihočeské divadelní scény.

Zdroj: ČTK
Foto: Jihočeské divadlo

Štítky Jihočeské divadlo, nový ředitel, Lukáš Průdek, otáčivé hlediště, divadelní sezona, Jiří Šesták

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.