středa 30. září 2020 Jeroným

Budějce si schválily rozpočet se schodkem 277 milionů korun

České Budějovice budou v příštím roce hospodařit se schodkem 277 milionů korun. Město počítá s příjmy 2,35 miliardy korun a výdaji 2,62 miliardy korun. Záporné saldo České Budějovice uhradí z rezerv z minulých let. Rozpočet na svém zasedání schválili zastupitelé, pro bylo 25 z 34 přítomných. Opozice ekonomický návrh kritizuje, podle ní není dostatek kapitálových investic.

„V rozpočtu není žádná zásadní stavba, která by se ve městě měla realizovat. Z mého pohledu je chyba, že město si nechává na všechno zadávat studie konzultační činnosti. Takže tím pádem lítají miliony z odboru na odbor. Například se jedná o částku 900 tisíc korun na studii ohledně stavby sportovní haly. Což mi přijde úplně absurdní od koalice, která nás přesvědčovala, že ta hala má stát,“ uvedl předseda zastupitelského klubu ODS Martin Kuba.

Na kapitálové výdaje město uvolní 663 milionů korun. Je to přibližně o 40 milionů korun více než letos. „Počítáme například s projektem kulturního domu Slavie. Více než 100 milionů zase půjde na opravu ulic a veřejných prostranství,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Holický.

Větší část výdajů pak tvoří neinvestiční složka. Jde o peníze na chod magistrátu nebo organizací zřizovaných městem. Například Jihočeské divadlo tak v příštím roce dostane od radnice 129 milionů korun a společnost Sportovní zařízení města 66 milionů korun.

Nejvyšší položkou v příjmu je tradičně zisk z daní. Podle odhadů město touto cestou vybere více než 1,6 miliardy korun. „Jedná se o nárůst o 1,5 procenta proti minulému roku. Ten skok není tak markantní jako v minulých letech,“ řekl Holický.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky správa, hospodářství, rozpočet, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.