Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Eurovolby v Česku jsou u konce. Na zveřejnění výsledků si počkáme do nedělního večera

Volební místnosti v Česku se uzavřely. Okrskoví volební komisaři poté ve 14:00 hlasy pro jednotlivé kandidáty spočítají a odešlou Českému statistickému úřadu stejně jako u jiných typů voleb. Statistici je zapečetí, neboť se zveřejněním výsledků budou muset počkat do nedělních 23:00, až skončí hlasování i v dalších zemích EU. Nejdéle se bude čekat na Itálii.

„Český statistický úřad přijme data od okrskových volebních komisí po skončení hlasování, tedy během sobotního odpoledne a večera, ale tyto dále nezpracovává. Dalo by se říci, že se proces zpracování v sobotu večer zmrazí, aby pokračoval v neděli večer, kdy proběhne celková sumarizace výsledků a přepočet hlasů na mandáty. Oproti jiným typům voleb tak voliči nebudou moci sledovat průběžné výsledky,“ vysvětluje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Celkové výsledky oznámí Český statistický úřad na tiskové konferenci v neděli 9. června v jedenáct hodin večer. „Samotný systém voleb do Evropského parlamentu je v mnoha ohledech podobný hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny či zastupitelstev krajů. Komise kromě hlasů pro volební strany sčítají i přednostní hlasy pro jednotlivé kandidáty, což je samozřejmě náročnější na pozornost i čas. Bez ohledu na to, o které volby se zrovna jedná, zdůrazňujeme volebním komisím, aby nespěchaly a plně se soustředily na kvalitu sčítání odevzdaných hlasů v souladu s metodickými pokyny ČSÚ,“ upozorňuje Eva Krumpová, první místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Volební účast napříč kraji se různí. První den voleb do Evropského parlamentu přišla v Česku odevzdat hlas někde i víc než pětina voličů, naopak jinde byla účast nižší. Více lidí zamířilo do volebních místností obdobně jako v minulosti ve větších městech. Například ve vyloučených lokalitách v Ústí nad Labem ale hlasovaly spíš jen jednotky procent lidí. Sobotní volební účast zatím není odhadnuta.

O mandát v Evropském parlamentu se na území České republiky uchází celkem 674 kandidátů na 30 kandidátních listinách. Průměrný věk kandidátů je 47,6 let, což je obdobné číslo jako při posledních eurovolbách v roce 2019. O zvolení se uchází celkem 9 kandidátů ve věku 21 let, naopak dvěma nejstarším kandidátům bude v době konání voleb 81 let. Kandiduje 245 žen, což představuje 36,4 procenta z celkového počtu kandidátů. Jedná se o nejvyšší procentuální zastoupení kandidujících žen v historii voleb do Evropského parlamentu na území Česka.  

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky volby, Český statistický úřad, Evropský parlament, Česko, volební místnost, volební komise, Marek Rojíček, Poslanecká sněmovna ČR, Ústí nad Labem, volby do Evropského parlamentu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Eurovolby v Česku jsou u konce. Na zveřejnění výsledků si počkáme do nedělního večera  |  Politika  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.