Krásným jarním počasím i chlebem a solí přivítaly v pondělí jižní Čechy a Budějce prezidenta Republiky Tatarstán Rustama Nurgalijeviče Minnichanova.
Do našeho kraje ale dorazil také Sergey Borisovich Kiselev, velvyslance Ruské federace v České republice, Ravil Chammatovič Zaripov, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu i další významní členové vlády, průmyslu a obchodu Republiky Tatarstán.
Delegace navštívila Jihočeský kraj v rámci pracovní návštěvy České republiky, kterou navazuje na předchozí spolupráci v oblasti rozvoje hospodářských vztahů. Po oficiálním setkání s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Petrem Nečasem, místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a dalšími představiteli veřejné správy i podnikatelských kruhů přijal prezident Tatarstánu pozvání ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby k návštěvě jižních Čech.
V úvodu jihočeského programu navštívili hosté v doprovodu ministra Kuby a předsedy Jihočeské hospodářské komory Miroslava Dvořáka Jadernou elektrárnu Temelín, kde kromě prohlídky provozů elektrárny diskutovali také o rozvoji jaderné energie a zkušenostech v této oblasti.
Z Temelína se kolona aut vydala do Budějc, konkrétně do akciové společnosti Motor Jikov. Generální ředitel Miroslav Dvořák v průběhu uvítání mimo jiné uvedl, že návštěvu prezidenta Tatarstánu považuje za potvrzení oboustranného zájmu o rozvíjení další spolupráce a význam setkání umocňuje i fakt, že Rustam Minnichanov je prvním prezidentem, který Motor Jikov a.s. navštívil.
Následně představil hostům historii i současnost Motoru, výrobní program i jeho výsledky. Prezident Minnichanov projevil zájem jak o sdělené informace, tak o výrobky a především potvrdil zájem o možnost spolupráce v oblasti rozvoje zařízení na využití takzvaných alternativních zdrojů pohonných energií, konkrétně LPG (zkapalněného ropného plynu), na který jsou zaměřeni v Tatarstánu, nebo CNG (stlačený zemní plyn), který patří do programu Motoru Jikov.
Následovala prohlídka provozů, při které se nejen prezident, ale i zástupci podnikatelských subjektů Republiky Tatarstán aktivně zajímali o technologie a výrobky.
Z Motoru Jikov vyjela přísně střežená delegace do budějckých ulic a následně směrem k Hluboké nad Vltavou. V Relaxačním a regeneračním centru Hluboká uvítali prezidenta Minnichanova, velvyslance Kiseleva a další hosty starosta města a senátor Tomáš Jirsa společně s místostarostou Hluboké Pavlem Dlouhým.
Uvítání podle tradičního českého zvyku - chlebem a solí - předznamenalo přátelskou, uvolněnou atmosféru, která vládla na slavnostní večeři, které se účastnili také představitelé Jihočeské hospodářské komory. Ministr Martin Kuba v krátkém proslovu zdůraznil, že si návštěvy delegace, vedené prezidentem Minnichanovem, velmi váží a považuje ji za další prohloubení vzájemných hospodářských vztahů mezi Českem a tímto ekonomicky významný regionem.
Prezident Minnichanov ocenil průběh návštěvy v jižních Čechách a mimo jiné řekl, že právě pozvání ministra Martina Kuby považuje za potvrzení přátelských vztahů, protože Martin Kuba je v tomto kraji doma a domů bývají zváni jen přátelé.
Svá slova oba potvrdili vzájemným předáním darů - prezidentu Minnichanovi, který je podle svých slov vášnivým golfistou, věnoval Martin Kuba pamětní golfovou hůl, vyrobenou českými skláři. Martinu Kubovi předal Rustam Minnichanov pamětní medaili z Univerziády, která se v Tatarstánu konala.
Program večera byl zakončen prohlídkou osvětlených zámeckých zahrad s výhledem na panorama večerních Budějc.
Tatarstán je republikou Ruské federace. Nachází se ve východní Evropě na soutoku řek Volhy a Kamy. Jeho rozloha je 68 000 km² a obývá ho 3,7 milionu obyvatel.
Většinovým národem Tatarstánu jsou Tataři, kteří tvoří polovinu populace (51 %), druhým největším etnikem jsou Rusové (43 %). V zemi však žije množství dalších národů - Čuvaši (3 %), Mordvinci, Udmurti, Marijci, Baškirové, Ukrajinci a další, jejich podíl je však zanedbatelný.
Tatarstán je jednou z nejbohatších federálních jednotek Ruské federace a její nejbohatší republikou. Životní úroveň je zde zhruba čtyřikrát vyšší, než je ruský průměr. Země disponuje mnoha klíčovými průmyslovými odvětvími - petrochemií, strojírenstvím, automobilovým i leteckým průmyslem.
V Naberežných Čelnech (Çallı) se vyrábějí nákladní automobily Kamaz, v Kazani zas civilní letadla Tupolev Tu-214, vrtulníky Mil Mi-17 a nadzvukové bombardéry Tu-22 Backfire. Ve městě Nižněkamsk jsou závody na zpracování kaučuku a výrobu pneumatik, v Almeťjevsku zase sídlí ropná společnost Tatněft, v Jelabuze továrna na výrobu hodinek Vostok a tak dále. Zdroj: Wikipedie
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.