V polovině 19. století měly České Budějovice k dispozici dvě desítky hasičů. Momentálně jihočeských hasičský sbor, který sídlí v Českých Budějovicích a v těchto dnech si připomíná 150. výročí existence, zaměstnává více než 600 lidí. Přestože se doba a počet hasičů změnil, náplň jejich práce zůstává přibližně stejná.
„Změnila se technika, vybavení a rychlost zásahu, ale stále máme stejný úkol. Musíme zlikvidovat požár nebo pomoci při jiném neštěstí,“ uvedl ředitel jihočeských hasičů Lubomír Bureš na oslavách výročí. Dodal, že v dnešní době hasiči dojedou na místo pár minut po ohlášení události. V průměru vyjíždějí ročně k více než 8 tisícům zásahům, což představuje v průměru výjezd do terénu každých 57 minut.
„Musíme si uvědomit, že ne pokaždé se jedná o požár. Ale v historii jsme pomáhali několikrát likvidovat povodně, které jsou s naším regionem rovněž spjaty,“ uvedl Bureš. Naposledy Jihočeský kraj zasáhl příval velké vody v červnu 2013. Největší záplavy v novodobých dějinách pak přinesl rok 2002. V tu dobu jen od 7. do 16. srpna řešila tísňová linka jihočeských hasičů téměř 9 tisíc hovorů.
Zatímco povodně se staly součástí novodobé historie regionu, hasiči nepamatují, že by za 150 let existence sboru museli zasahovat u požáru mimořádného rozsahu. Takový zasáhl České Budějovice v roce 1641, kdy 24. července během sedmi hodin shořelo 226 domů, což představovalo polovinu zástavby města. „Od té doby takový apokalyptický požár ve městě ani jinde v kraji nebyl,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů, která ke 150. výročí shromažďovala historická data sboru.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám