Počasí dnes28 °C, zítra28 °C
Sobota 7. září 2024  |  Svátek má Regína
Bez reklam

Nalezená známka odkrývá ústup Němců před Rudou armádou

U Budějc byla nalezena známka německého vojáka z druhé světové války. Podle historiků známku nosil příslušník dělostřelectva a její ztráta mohla být záměrná.

„Známku jsem našel jižně od Českých Budějovic, konkrétně mezi obcemi Roudné a Vidov,“ řekl hledač pokladů Daniel Macek, který nález ohlásil historikům. „Známku si ponechám ve své sbírce militarií druhé světové války. ID známka má pro mě i historika Jana Ciglbauera hodnotu a poslouží jako indicie, kudy ustupovala německá armáda na konci války v květnu 1945.“

Zinková známka odkrývá hned několik údajů, které vysvětluje Jan Ciglbauer: „Kód vojenského útvaru uvedený na identifikační známce 2/L.ART.ERS.ABT.221 můžeme rozkódovat jako 2. Batterie / leichte Artillerie Ersatz Abteilung 221. To znamená 2. baterie lehkého dělostřeleckého záložního oddílu č. 221.“

Podle historiků ale záložní jednotka neznamená, že nositel známky byl nováček v armádě. „Právě naopak. V německé armádě byla praxe taková, že vojákům byla ponechávána identifikační známka výcvikové jednotky, ke které narukoval, i když už sloužil u zcela jiné vyloženě frontové jednotky. 221. lehký záložní dělostřelecký oddíl vznikl 26. srpna 1939 ve slezském Schweidnitz, což je dnes polská Svídnica nedaleko českých hranic. Dělostřelci zde byli cvičeni v náročném terénu Krkonoš. V prosinci 1941 došlo k přestěhování jednotky do Hagenu v Alsasku a k 15. září 1942 byl útvar zrušen,“ říká Ciglbauer.

Minimálně tři roky tak voják s touto známkou a osobním číslem 5441 v armádě působil. U Budějc byla na konci války demarkační linie a armáda ustupovala i po lesních a polních cestách. Nález tak podle historiků odkrývá ústup desetitisíců Němců ze začátku května 1945 před Rudou armádou vstříc americkému zajetí. 

„Na samém konci války se pak zbavovali svých případných vyznamenání, vojenských dokladů a identifikačních známek. To se netýkalo jen příslušníků Waffen-SS, kteří se oprávněně báli pomsty ruských vojáků, ale i obyčejných příslušníků Wehrmachtu. Právě nedaleko nálezu ve vsi Nedabyle bylo 6. května 1945 ustupujícími esesmany postříleno několik místních obyvatel za to, že se snažili ustupující vojáky odzbrojovat,“ líčí dále Ciglbauer, kterému se před několika lety podařilo díky spolupráci s několika nálezci zmapovat trasu jednotky SS, která v květnu 1945 vraždila v Nedabyli, Trhových Svinech, Nových Hradech a na dalších místech.

A co bude se známkou dále? „Známka byla šetrně vyčištěna a zakonzervována, aby nedocházelo k její další destrukci. Je zinková a tento materiál podléhá rychlé zkáze,“ upřesnil Macek.

Štítky České Budějovice, Rudá armáda, druhá světová válka, válka, Německá armáda, armáda, Roudné, Vidov, Schutzstaffel, Wehrmacht

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nalezená známka odkrývá ústup Němců před Rudou armádou  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.