Opět po týdnu je čas nakouknout do vědecké kuchyně. Tentokrát se podíváme na nový výzkum týkající se oddělení Britských ostrovů od Evropského kontinentu a na potvrzení jednoho letitého výzkumu.
Británie nedávno opustila Evropskou unii, ale to není jediná rozluka s Evropou, kterou kdy Britské ostrovy zažily. Británie totiž dříve byla s Evropou spojena pruhem pevniny mezi dnešním Doverem a Calais. Přibližně před 450 tisíci lety však tento „most“ zmizel. Vědci z Královské univerzity v Londýně pod vedením profesora Sanjeeva Gupta se na toto zmizení zaměřili.
Geologický brexit samozřejmě nebyl dobrovolný. Referendum o odtržení od pevniny se nekonalo. Pravděpodobnějším scénářem je, že za vše mohlo ledovcové jezero, které se nacházelo v těsné blízkosti spojnice s Britských ostrovů s pevninou. To v jistém bodě začalo přetékat a proudy vody přírodní most zničily. Toto odtržení mělo na budoucí kulturní vývoj jistě mnohem větší vliv, než nedávný brexit z EU.
Dle nejčastějších odhadů existuje přibližně čtyřicet různých druhů nosů. To, jaký má ten který konkrétní člověk, je samozřejmě ovlivněno především geneticky, ale svou roli hraje i to, v jakém prostředí se pohybovali jeho předci. Tato souvislost je už vědcům dávno známá, ale nový výzkum výsledky zpřesňuje a digitalizuje.
Výzkum potvrdil, že v teplých a vlhkých oblastech jsou běžnější velké a širší nosy, zatímco v chladném klimatu najdeme spíše malé a užší nosy. Proč tomu tak je, je zjevné. Jednou z nejdůležitějších funkcí nosu je to, že ohřívá a zvlhčuje vzduch, který dýcháme. Na to se lépe hodí subtilnější nos. Naopak, kdo žije v teplých a vlhkých oblastech moc ohřívat vzduch nepotřebuje.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám