9. května 1945 v 17:30 hodin vstoupila do Českých Budějovic Rudolfovskou třídou Rudá armáda a krajské město tak bylo oficiálně osvobozeno. Skončila šestiletá doba nacistického teroru, který si i v jižních Čechách vyžádal tisíce lidských životů. Lidé slavili znovu nabytou svobodu, vraceli se první vězni z koncentračních táborů.
72. výročí osvobození bude v Českých Budějovicích a dalších jihočeských městech připomenuto hned několika kulturními akcemi a pietními akty.
Již v pátek 5. května, tedy v den, kdy před 72 lety vypuklo české národní povstání, proběhne za účasti představitelů města, kraje, členů Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupců Armády České republiky a dalších organizací, několik pietních aktů přímo v krajském městě.
Připomenutí vítězství se uskuteční nejprve v 9:00 hodin u památníku ve Čtyřech Dvorech, o půl hodiny později u pomníku v Rožnově, v 10:00 hodin na židovském hřbitově v Pekárenské ulici, v 10:30 hodin u pomníku v Suchém Vrbném, v 11:00 hodin u pomníku v Mladém a konečně v 11:30 hodin u památníku letcům RAF na Senovážném náměstí. Kromě toho budou toho dne položeny věnce také k památníkům obětí válek v Nových Hodějovicích, Kněžských Dvorech, Českém Vrbném a k židovskému památníku v ulici F. A. Gerstnera.
Hlavní slavnost ve městě proběhne během státního svátku v pondělí 8. května a to na městském hřbitově sv. Otýlie. V 10:00 hodin zde bude mít projev budějovický předseda Českého svazu bojovníků za svobodu u pomníku obětí heydrichiády za budovou kolumbária. Na místě vystoupí pěvecký sbor Rozmarýn. V 10:30 hodin uctí památku obětí války zástupci města, kraje a Armády České republiky u památníku padlých vojínů v zadní části hřbitova.
Velkolepěji bude konec druhé světové války tentokrát připomenut v Českém Krumlově. Již v pátek 5. května v 10:00 hodin začne v kině Luna přednáška pro školy o československých letcích ve druhé světové válce. V sobotu 6. května bude od 10:00 do 17:00 hodin na náměstí Svornosti k vidění maketa válečného letounu Supermarine Spitfire Mk.IXc v reálné velikosti a v 11:00 zde bude uctěna památka účastníků druhé světové války a zároveň bude slavnostně předán prapor Zásahové jednotce Policie České republiky.
Hlavní sobotní program v Českém Krumlově pak začne v 14:00 hodin, kdy v areálu za bazénem u Chvalšinské ulice proběhne „Bitva o Český Krumlov“ – členové klubů vojenské historie Kleist, Jeep club jižní Čechy a dalších předvedou ukázku osvobozovacích bojů z května 1945. Konečně v 15:30 hodin bude ve foyeru Městského divadla zahájena vernisáž výstavy Františka Macha „Konec 2. světové války ve Velešíně“.
V Třeboni se v pondělí 8. května v 10:00 hodin uskuteční pietní akt u památníku obětem zla v Sokolské ulici a to za účasti vedení města, pěveckého sboru Pěslav-Ozvěna a souboru zobcových fléten ZUŠ Třeboň. Na Třeboňsku ještě zůstaneme. Již v neděli 7. května budou moci zájemci mezi 14. a 18. hodinou navštívit mimořádně zpřístupněné Národopisné muzeum v Dolních Slověnicích u Lišova v budově bývalé školy. K vidění zde bude mimo jiné replika četnické stanice a expozice o místních událostech v období druhé světové války.
O týden později si výročí osvobození připomenou také Strakonice. V neděli 14. května proběhne na místním letišti mezi 9. a 13. hodinou Den s 25. protiletadlovým raketovým plukem. K vidění bude současná vojenská technika, ukázky boje zblízka, práce psovodů Vojenské policie, ale také dobový tábor z druhé světové války. Budějovický klub vojenské historie Čeští lvi předvede ukázku boje našich vojáků na západní frontě, k vidění bude i dobová vojenská technika a výzbroj.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.