Jako každou středu i dnes se podíváme na některé novinky z vědy. Dnes máme na programu zajímavé zjištění o holubech a také další z řady hledání mimozemského života.
Ano je to tak. Vědci pomocí několika velmi důmyslných experimentů zkoumali, jaké trasy volí holubi při letu z místa A do místa B. Nejprve létal jen jeden holub, který si po několika opakováních zvolil svou oblíbenou trasu, kterou opakoval, poté k němu byl přidán jiný, takže létali v páru. Nový holub trasu inovoval. Přidáváním či obměňováním dalších holubů se trasa měnila a stále zdokonalovala. K tomu, aby hejno využívalo některou inovaci, přitom nebylo nutné, aby byl holubí autor oné inovace ve skupině přítomen.
Hledání mimozemského života nebo alespoň možnosti mimozemského života stále neustává. Čím dál častěji můžeme číst o dalších místech, která by mohla takový život hostit. Jedno takové našli vědci velmi nedaleko od nás, a to sice v solárním systému naší druhé nejbližší hvězdy Proxima Centauri na planetě pojmenované Proxima b. Jsou zde ale různé potíže.
Vědci znají vlastně jen jasnost hvězdy Proxima Centauri, velikost planety a délku její oběžné dráhy. Co známé není, je složení atmosféry. Proto vědci dosazují různá složení atmosféry a hledají ta, která umožňují výskyt kapalné vody na povrchu planety. Pokud by dosadili stejnou atmosféru, jako má země, pak by pravděpodobně na Proxima b voda být mohla. Je tu hodně ale, je tu hodně možná, ale kdo ví?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.