pondělí 29. listopadu 2021 Zina

ZOO Dvorec oslavila 10. narozeniny. A pokřtila malého tygra ussurijského

Sobota 12. srpna byla v ZOO Dvorec slavnostní. A to z několika důvodů. Kromě desátých narozenin zoologické zahrady se křtil i malý tygřík, kterému přijel vybrat jméno herec Jan Potměšil.

Den v ZOO nabídl zábavná i poučná vystoupení, komentované krmení i divadlo. Přijel herec Jan Potměšil i moderátorka a herečka Eliška Boušková. Spolu s celým týmem pečovatelů byl u slavnostního křtu i šéf ZOO Viktor Ambrož. Právě dnes je to přesně měsíc, co se malý tygr ussurijský narodil (13. července 2017).

A jaký je jeho příběh?

ZOO neděláme kvůli komerci, ale dbáme na přístup. Chceme, aby se u nás zvířata cítila dobře a měla chuť se rozmnožovat, i když jsou v zajetí. Jenom za letošní rok jsme odchovali sedm koťat lvů nebo tygrů. Příběh našeho malého tygra začal v únoru. Tygr ussurijský pochází ze Sibiře, kde je i mínus 50 stupňů, takže naše letní teploty nejsou pro něj úplně ideální. Náš v současné době již důchodový pár, který vychoval devět mláďat, neměl kotě již čtyři roky, protože věk zkrátka nezastavíme. Ussurijský tygr se dožívá sedmnácti, maximálně osmnácti let. Nicméně v únoru, kdy měla samice krátkodobou říji, jsme dali pár na 38 hodin dohromady. Řekli jsme si, že to mají naposled… v květnu jsme křtili naše bílá paterčata a v tom termínu začala samice zdravotně laborovat. Začali jsme řešit s doktorem co a jak, protože samici je téměř 17 let. Nic jí nebylo, ale protože vyživovala plod, tak neměla již síly i pro sebe. Dali jsme jí nějaká analgetika a nechali to osudu. V době krmení pak ale samice nevylezla a začal jsem se bát, že to má za sebou. Poslal jsem tam ošetřovatele a čekal. Oni se však vrátili s úsměvem, že je tam koťátko,“ řekl šéf ZOO Viktor Ambrož s tím, že šlo o jubilejní 10. kotě tygra ussurijského v ZOO Dvorec.

Tygr dostal jméno Othello

Je to pro mě velká čest, že jsem mohl přijet, potkat místní lidi a ujmout se křtu. Přemýšlel jsem, jak ho pojmenovat a napadl mě takový příběh, který navazuje na naše divadelní vystoupení, kde spolu s Eliškou (Bouškovou – pozn. autora) hrajeme. Dneska shodou okolností s divadelním spolkem Kašpar hrajeme v Lomu u Tábora derniéru Othella od Williama Shakespeara. Mám tu čest Othella hrát a napadlo mě, že když je to poslední představení a končíme, tak bych byl moc rád, kdyby se tygřík jmenoval právě Othello, který nový příběh začne, a věřím, že v něm bude ve zdraví pokračovat,“ řekl kmotr Jan Potměšil.

Početná skupina rodin a návštěvníků se pak dočkala i Othella, který se zájemcům patřičně ukázal svým řevem. Dostal také dort, který ZOO věnovali návštěvníci z Prahy, kteří pravidelně na jih Čech jezdí. „Protože ale dnes dorazit nemohli, přijeli včera a přivezli tento krásný dort,“ dodal Ambrož.

Budějcká Drbna se připojuje ke gratulantům a Othellovi přeje dlouhý a krásný život plný dalších koťátek.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ZOO Dvorec, křest, tygr ussurijský, Jan Potměšil, Viktor Ambrož, Eliška Boušková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.