V poslední době se zvyšuje počet dětí, které kvůli šikaně volají na Linku bezpečí. Loni linka zaznamenala nejvíc hovorů na toto téma za čtyři roky. Zatímco v předchozích letech to bývalo kolem 1 400 telefonátů, loni jich Linka bezpečí přijala 2 239.
„V tomto roce jsme do konce prázdnin přijali více než tisíc hovorů,“ dodala mluvčí Linky bezpečí Regina Jandová. Kvůli šikaně volají spíše chlapci a děti ve věku 12 až 13 let. Problém kyberšikany naopak řeší spíše dívky a děti ve věku 14 až 15 let. Kvůli šikaně telefonují i rodiče, kterým se jejich dítě s problémem svěřilo. Šikana je důvodem přibližně devíti procent hovorů na Rodičovské lince.
„Pokud se dítě svěří se šikanou rodiči, je důležité nenechat se ovlivnit strachem dítěte a uvědomit si, že máte povinnost ho především ochránit,“ uvedla vedoucí Rodičovské linky Kateřina Schmidová. Rodič by se podle ní měl snažit získat od dítěte přesné informace o tom, co se stalo, a začít o tom jednat se školou. Schmidová nedoporučuje řešit šikanu přímo s agresorem, nebo s jeho rodiči.
Linka bezpečí spolupracuje s projektem pro odhalování šikany na školách s názvem Nenech to být. Na některých školách mohou děti díky projektu využít web a mobilní aplikaci, přes kterou anonymně upozorní třeba na spolužáka, kterému je ubližováno. Do projektu je přihlášeno 690 škol.
Od letošního září začala platit novela zákona, která by měla učitele a žáky před šikanou lépe chránit. Ministerstvo školství k tomu připravilo metodiku, aby ředitelé věděli, jak v konkrétních situacích na škole postupovat. Žáka střední školy musí za fyzické a psychické útoky vyloučit, na základní škole musí kontaktovat Odbor sociálně-právní ochrany dětí a v obou případech nahlásit takové chování státnímu zastupitelství.
Podle zjištění České školní inspekce z let 2014 až 2015 se na středních školách setkalo se slovní agresí vůči pedagogovi 36 procent škol, s fyzickou agresí přibližně pět procent škol.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.